Toyota elektrifikasyona ayırdığı tutarı açıkladı

0

Toyota elektrifikasyon

Toyota elektrifikasyon için ayırdığı tutarı duyurdu. Toyota yaklaşık 70 milyar dolarlık taahhütte bulundu.

Toyota elektrifikasyon için taahhütte bulundu

Toyota Motor Corp, otomobillerini 2030 yılına kadar elektrikli hale getirmek için 8 trilyon yen (70 milyar dolar) taahhüt etti. Bunun yarısı, bir akülü elektrikli araç (BEV) serisi geliştirmek için kullanılacak.

Toyota, yıllık BEV satışlarının on yılın sonunda yalnızca 3.5 milyon araca veya mevcut araç satışlarının yaklaşık üçte birine ulaşmasını beklediğini söyledi. Bu, Temmuz ayında küresel araç satışlarının yarısının o tarihe kadar pille çalışan otomobiller olacağını öngören Avrupa’nın 1 numaralı otomobil üreticisi Volkswagen gibi daha büyük rakiplerinden daha az.

Toyota CEO’su Akio Toyoda, Tokyo’da bir düzineden fazla planlanmış BEV modeliyle çevrili bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, şirketinin hibrit otomobilleri ve hidrojenle çalışan araçları da içeren çok yönlü, karbon azaltma stratejisini sürdürdüğünü söyledi.

Tesla’nın piyasa değeri ise Ekim ayında 1 trilyon doları aşarak Toyota, VW, Daimler AG, Ford Motor ve General Motors Co.’nun toplam değerini aştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>