Toyota elektrik motorları için mıknatıs geliştirdi

0

Toyota elektrik

Toyota elektrik motorları için daha çevreci bir ulaşımı mümkün hale getirecek yeni bir mıknatıs tasarladı. Yeni yöntemle Toyota elektrikli araçları daha ucuza üretebilecek.

Toyota elektrik motoru çalışmaları

Yeni mıknatıs, ihtiyaç duyulan nadir toprak metal kullanımını yarı yarıya azaltıyor. Mıknatıs, daha nadir bulunan lantan ve seryum yerine daha bol ve daha az maliyetli seryum kullanıyor. Bu da mıknatısı, şu anda yaygın bir şekilde kullanılan neodimyumdan 20 kat daha ucuz hale getiriyor.

Ayrıca bu sayede yasa dışı madenciliğin de önüne geçilebileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl Çin’de yasa dışı madencilik nedeniyle neodimyum fiyatları yüzde 30’dan fazla arttı.

2030 yılına kadar 5.5 milyon adet elektrikli araç satmayı planlayan Toyota, yeni mıknatısı ile bu alanda önemli bir adım atmış oldu. Neodimyum alternatifi mıknatıs, elektirk motorlarının maliyetini önemli ölçüde düşürebilecek.

Gezegenimizde nadir bulunan metallerin kullanılmaması da daha çevre dostu bir üretim yaklaşımı sağlıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>