Toyota güvenlik konusunda önemli bir adım attı

0

Toyota güvenlik

Toyota güvenlik testleri için 2021 Ocak itibariyle önemli bir çalışmaya imza atıyor. Toyota, sürücülerin ve yolcuların güvenliğini artırmayı hedefliyor.

Toyota güvenlik için testlerini kullanıma açıyor.

Çarpışma testler, her otomotiv üreticisi için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bu testlerde, mankenler kullanılarak araçların gerçek bir kaza ortamında nasıl bir dayanım gösterdiği görülüyor.

Testlerde mankenlerin farklı çarpışma durumlarına göre sağlık durumları kontrol ediliyor. Üreticiler, bu test sonuçlarına göre tasarımlarında iyileştirmeler yapıyor. Bu testlerin gerçek hayattaki çarpışmalara yakınlık göstermesi için test mankenlerinin de ileri teknolojiye sahip olması gerekiyor.

Toyota, THUMS isimli bir test mankeni ile bu çarpışma testlerini gerçekleştiriyor. İlk olarak 2000 yılında tanıtılan THUMS, dünyanın ilk sanal insan vücutlu model yazılımı olarak nitelendiriliyor. İç organları ve kasları dahil olmak üzere tamamen insana benzetilen bu manken, yaş ve fizik gibi modellemeler de yapılarak, testlerin gerçek hayattaki durumlarla birebir gerçeklikte olmasını sağlıyor.

Sürekli olarak gelişim gösteren bu yazılımın, 6. versiyonu 2019 yılında tanıtılmıştı. Toyota bu konuda radikal bir karar alarak, sürücülerin ve yolcuların güvenliği için testi genel kullanıma açıyor. THUMS Ocak 2021 itibariyle ücretsiz bir şekilde kullanıma açılacak. Şu anda 100’den fazla üretici, tedarikçi ve araştırma merkezi tarafından kullanılan manken, çarpışmalar için daha güvenli araçların geliştirilmesine olanak verecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>