Toyota iklim eleştirileriyle baskı altında

0

Toyota iklim

Toyota, bataryalı araçlara olan bağlılığı ve iklim politikası üzerine lobi faaliyetleri nedeniyle New York City ve Danimarka emeklilik fonlarının ateşi altında yıllık genel toplantısını yaptı.

Japon otomobil üreticisi, yirmi yıldan fazla bir süre önce popüler hale getirdiği hibrit Prius modeli için çevrecilerin gözdesiyken, yakın zamanda çevreci yatırımcılardan akülü araçları benimsemenin yavaş olduğunu söyleyen eleştiriler aldı.

Ayrıca lobi faaliyetlerinin bataryalı elektrikli araçlara geçişi baltalamak için çalıştığını söylüyorlar. Enerji ve iklim düşünce kuruluşu InfluenceMap, kamuoyuna açıklamalar ve hükümetlerle etkileşimi içeren iklim politikası konusundaki lobicilik sicili nedeniyle büyük otomobil üreticileri arasında en kötü olarak derecelendirdi.

Brad Lander hissedar toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “Toyota’nın lobi faaliyetlerinin iklim hedefleri ve elektrikli araç stratejisi ile yanlış hizalanmasından son derece endişeliyiz” dedi.

Lander, yönetimi altındaki yaklaşık 140 milyon dolarlık Toyota hissesi dahil 253 milyar dolarlık varlığa sahip bir emeklilik sistemini yönetiyor.

Toyota geçen yıl arabalarını 2030 yılına kadar elektrikli hale getirmek için 60 milyar dolar taahhüt etti ve bunun yarısı bataryalı elektrikli araçlar geliştirmesi için planlandı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>