Toyota ile BYD ortak şirket kurdu

0

Toyota ile BYD

Otomotiv sektörünün iki önemli ismi Toyota ile BYD ortak bir elektrikli araç şirketi kurdu. Bu şirketin, elektrikli araç piyasasına yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

Toyota ile BYD elektrikli araç şirket kurdu

Elektrikli araçlar piyasasında, yeni ortaklıklar ile hareketlenme yaşanmaya devam ediyor. Kasım 2019’dan bu yana devam eden Toyota ve BYG görüşmeleri artık resmiyete bağlandı.

Resmi olarak yapılan açıklamayla, BYD Toyota EV Technology Co isimli ortak şirketin kurulduğu duyuruldu. Bu şirkette Toyota ve BYD’nin yüzde 50’şer paya sahip olduğu açıklandı. Ayrıca şirketin yönetim kurulu başkanlığını Toyota’dan Hirohisa Kishi’nin yapacağı belirtildi.

Hibrit araç konusunda lider olan Toyota’nın, elektrikli araç konusunda önemli bir tecrübeye sahip olan BYD ile ortaklık kurmasının sektör için çok önemli bir gelişme olduğu belirtiliyor.

BYD Toyota EV Technology Co şirketinin, bataryalı elektrikli araçlar geliştireceği ve elektrikli araçlar için parça tasarımları yapacağı duyuruldu. BYD Toyota EV Technology Co şirketinin yaklaşık 300 kişiye istihdam sağlaması ve Mayıs ayında faaliyetlerine başlaması bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>