Toyota Olimpiyat ateşini uçan otomobille yakacak

0

Japon otomotiv devi Toyota, kısa süre önce yatırım yaptığı ve uçan otomobil geliştirmeye odaklanmış “Cartivator” isimli startup sayesinde, 2020’deki Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın açılışında Olimpiyat ateşini uçan otomobille yakmayı planlıyor.

Cartivator 2014 yılında, aralarında eski Toyota çalışanlarının da bulunduğu 30 mühendis tarafından kurulmuş bir şirket. Şirketin geliştirdiği SkyDrive isimli uçan mini otomobil konsepti Japonya’da ilgi görünce, Toyota’dan yatırım almayı başardı.

Şirketin yöneticisi, Toyota’nın istediği uçan otomobil konseptinin henüz çok erken aşamada olduğunu ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğinin altını çiziyor. Ancak şirketin Olimpiyat Oyunları için özel bir uçan otomobil geliştirdiğini inkar etmiyor.

Olimpiyat’ların başlangıç şovunda uçan insan şovu ilk defa 1984 Los Angles Olimpiyat Oyunları sırasında kullanıldı. Stadyuma giren “Jet Pack” kullanan bir pilot, havada süzülüp şovunu yaptıktan sonra stadyumdan ayrılmıştı. Toyota eğer uçan otomobil konseptini 2020’ye yetiştirebilecek olursa, Tokyo Olimpiyatları’nın açılışı da 1984 LA Olimpiyat Oyunları’nın açılışı kadar unutulmaz olacağı gibi, Toyota için de dünya çapında eşsiz bir reklam ve prestij imkanı oluşacak.

Cartivator’un yöneticileri, tam anlamıyla çalışan konsept aracın 2018’de hazır olacağını ve 2020’ye kadar geçecek sürede aracı geliştirmeye devam edeceklerinin altını çiziyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>