Toyota sürücüsüz araçlar için çip sirketi kuruyor

0

Toyota sürücüsüz araç üretiminde yeni bir hamle yaptı ve bu araçlar için parça üreteceği bir şirket kurmaya karar verdi

 Toyota kendi üreteceği sürücüsüz araçlar için çip şirketi kuracağını açıkladı. Şirket bu hamleyle otomotiv endüstrisi ve özellikle de sürücüsüz araçlar için yeni nesil yarı iletkenler üretecek. Kurulacak şirkette Denso yüzde 51 ve Toyota yüzde 49 paya sahip olacak.

İzin çıkarsa önümüzdeki yıl faaliyete geçecek

Denso ve Toyota’nın kuracağı şirketin önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi bekleniyor. Fakat daha önce şirketin rekabeti düzenleyici kurullardan onay alması gerekiyor. Şirketin üreteceği komponentler arasında elektrikli araçlar için güç modülleri ve sürücüsüz araçlar içi çevre takip sensörleri yer alıyor. Bununla birlikte şirketin kuruluş  sermayesinin 50 milyon Japon Yeni (459 bin dolar) olduğu ve 500 çalışana sahip olacağı da gelen haberler arasında.

Toyota, Denso’nun yüzde 24’üne sahip

Öte yandan, Toyota halihazırda Denso’nun yüzde 24’üne sahip. Denso, Toyota ve Lexus için gelişmiş araç parçaları üretiyor. Geçtiğimiz yıl iki şirket bir araya geldi ve elektronik parça üretimi için güçlerini birleştirdi.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>