Toyota tavan asistanı robotu tanıttı

0

Toyota tavan asistanı

Robotik alanındaki ilerlemelerle ev işlerini yapmak da kolay hale geliyor. Toyota tavan asistanı robotu ile bu süreci kolaylaştırıyor.

Toyota robot asistanı robotu duyurdu

Toyota Araştırma Enstitüsü, robotik departmanında önemli bir çalışmaya imza attı. Toyota’nın tavan asistanı robotu, ev işlerini halletmek üzere tasarlandı.

Ceiling Asistant ismiyle duyurulan robot, tavana asılı durarak ev işlerini yapıyor. Yerde hiçbir şekilde alan kaplamayan robot, insan hareketlerini örnek alıyor. Ayrıca robotu sanal gerçeklik ile eğitmek de mümkün oluyor. Robotun şu anda mutfakta ufak işleri halletme konusunda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak daha pratik bir kullanım için robotun yapay zeka ile daha iyi bir seviyeye gelmesi de gerekiyor.

Toyota’nın böyle bir projeye imza atmış olmasında, gelecek için kurduğu senaryolar büyük önem taşıyor. Örneğin, Birleşmiş Milletler’de önümüzdeki 30 yıllık süreçte 65 yaş üstü kesimin sayısının iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Toyota bu senaryoyu da göz önüne alarak, yaşlılara yardımcı olacak robotlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>