Toyota uçan otomobil geliştirecek

0

Japon otomobil devi Toyota, Japonya’da uçan otomobil teknolojisi geliştirmek için kurulan bir startup’a yatırım yaptığını açıkladı.

Japonya’da kurulu olan Cartivator isimli şirkete yaklaşık 500 bin dolar yatırdığını duyuran Toyota böylece beklenmedik bir hızla günlük hayatımıza girmeye hazırlanan uçan otomobil alanında rakiplerinden geri kalmamak için önemli bir adım atmış bulunuyor.

Çalışan prototip büyük ilgi görüyor

Cativator şu anda Skydrive isimli özel bir otomobil/motosiklet tasarımı üzerinde çalışıyor. Drone’lar gibi dört pervanesi bulunan araç, yerde ise üç tekerlek üzerinde yol alıyor. 2.9m uzunluğa ve 1.3m genişliğe sahip olan Skydrive şu anda benzeri üzerinde çalışılan uçan otomobil projelerinin en küçüğü olarak biliniyor. Küçük olması sebebiyle şehir içi kullanımda kolaylık sağlaması beklenen aracın, neredeyse her çatıdan, her parktan, her boşluktan havalanabilmesi ve bu dar alanlara inebilmesi bekleniyor.

Yerden 10 metre kadar havalanabilen aracın saatte 100 km hız yapma yeteneği de bulunuyor. Aracın Japonya’da çok popüler olmasının bir sebebi de, Japon yetkililerin bu aracı 2020’da Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyatlar’rın açılışında stadyuma uçarak sokmak istemesi. Toyota şimdi Skydrive’a ortak olarak Japonya’da büyük ilgi görmesi beklenen uçan arabalar konusunda rakiplerinden bir adım öne geçmiş olacak. 

Skydrive şimdilik bir otomobilden çok uçan bir motosikleti andırıyor olsa da firmanın Toyota grubundan aldığı destekle, otomobil konseptine daha yakın tasarımları hayata geçirecek kaynaklara erişerek tam bir uçan otomobil geliştirmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>