Toyota uzay ajansı için yeni araç geliştiriyor

0

Toyota uzay ajansı

Toyota uzay ajansı için geliştirilecek yeni araç projesinde yer aldı. JAXA ortaklığıyla geliştirilecek keşif aracının 2020’li yılların sonunda gönderilmesi bekleniyor.

Toyota uzay ajansı ile işbirliği içinde

Otomotiv sektörünün dev ismi Toyota, uzay ajansı için de araçlar geliştiriyor. Japon Uzay Ajansı JAXA ile Toyota arasında bu konuda önemli bir iş birliğine ima atıldı.

Toyota ve JAXA işbiriliğiyle geliştirilecek uzay aracı, 2020’li yılların sonunda Ay’a gönderilebilecek. Bu aracın Ay’ın yüzeyinde keşif yapması ve yeni bilgiler edinmesi planlanıyor. Şu anda hazırlanan taslağa göre araç yaklaşık 2 minibüs büyüklüğünde olacak. 2 kişinin sığabileceği araçta 13 metrekarelik bir yaşam alanı da bulunacak. Aracın Ay yüzeyinde yaklaşık 6 hafta boyunca sorunsuz bir şekilde keşif yapması planlanıyor.

Aracın 42 günde toplamda gitmesi beklenen mesafe ise 10 bin kilometre. Aracın ihtiyaç duyacağı enerjinin bir kısmının sağlanabilmesi için güneş panelleri de yer alacak. Uzun sürecek gecelerde ise daha önce gündüz saatlerinde depolanan enerji kullanılacak. Lunar Cruiser isimli bu uzay aracının 2029 yılında Ay’a gönderilmesi planlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>