Toyota ve Panasonic pil tedariki için harekete geçti

pil tedariki
pil tedariki

Toyota Motor Corp ve Panasonic Corp’un ortak pil girişimi, ioneer Ltd’nin Rhyolite Ridge madencilik projesinden lityum satın alacak ve bu metali Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrikli araç pilleri üretmek için kullanacak.

Açıklanan bağlayıcı tedarik anlaşması, ioneer için bir aydan kısa bir süre içinde ikinci oldu ve on yıllardır ABD’nin ilk yeni pil metal kaynağı olmak için yarışan bir projede güçlü bir güven oyu aldı.

Anlaşma şartlarına göre, ioneer, pil pazarı lideri Contemporary Amperex Technology Co Ltd ile daha iyi rekabet edebilmek için 2020’de Toyota ve Panasonic tarafından kurulan Prime Planet Energy & Solutions’a ( PPES ) beş yıl boyunca yılda 4.000 ton lityum karbonat tedarik edecek.

Tedariklerin, kısmen ioneer’ın finansman elde etmesine ve izin almasına bağlı olan bir zaman çizelgesi olan 2025’te başlaması planlanıyor.

Anlaşma PPES’ten, ioneer’in lityumunun ABD EV pazarı için ABD içinde elektrikli araç pil parçaları oluşturmak için kullanılacağına dair bir taahhüt içeriyor. Japonya merkezli PPES’in batı Kuzey Carolina’da bir pil tesisi kurmayı düşündüğü bildiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz