Toyota yapay zekalı otomobillleri teste hazırlanıyor

0

Otomobil üreticileri uzun zamandır otonom araçlarını trafikte test ediyor. Bunların arasında Japon otomobil devi Toyoto da bulunuyor. Ancak Toyota şimdi otonom araçlarını bir sonraki aşamaya taşımak ve araçlara çok daha kompleks yapay zeka rutinleri yerleştirmek istiyor.

Japon devi bu amaçla geliştirecekleri yeni otomobili 2020 yılında teste başlayacaklarını da duyurdu. Yeni, yapay zekalı otomobiller, otonom araçlardan farklı olarak, kendi başına karar verebilen, daha ileri seviyede düşünen ve yolcularıyla diyalog kurabilen otomobiller olacak.

Toyota’nın geliştirdiği yapay zekalı asistanın ismi ise Yui. Amazon’un Alexa/Echo servisi gibi, Yui de kullanıcılarıyla sesle iletişim kuracak ancak aynı zamanda otomobili kullanacak ve kullanıcının sesli komutlarına göre otomobili yönlendirebilecek. “Sağdaki mağazanın önünde park et,” gibi komutları tanıyacak olan Yui, böylece aynı bir özel şoför gibi çalışacak. Aslında tüm otonom araç teknolojilerinin nihai hedefi, Level 5 olarak adlandırılan bu yapay zeka seviyesine ulaşmak. Toyota belki de bu teknoloji seviyesini örnekleyen ilk üretici olarak karşımıza çıkacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>