Techinside Google News
Techinside Google News

Toyota’dan yapay zeka için 1 milyar dolar

Toyota, sürpriz bir açıklamayla, önümüzdeki beş yıl boyunca yapay zeka çalışmalarına 1 milyar dolar bütçe ayırdığını duyurdu.
- Advertisement -

toyota-2015-world-of-toyota-5-things-land-cruiser-focus-image.jpg_tcm-11-381171Sürücüsüz otomobil teknolojilerinin yakın gelecekte otoyolların gerçeği olacağını tahmin etmek artık zor değil. Tesla’nın bu amaçla Model S otomobillerine yüklediği Autopilot uygulaması aslında bu alanda ne kadar büyük yol kat edildiğinin de ispatı.

Autopilot uygulaması sayesinde Tesla’nın Model S otomobilleri, otoyollarda yüksek hızlarda tamamen sürücüsüz ilerleyebilen robotlara dönüştüler. Bu konuda cesur videolar çeken sürücüler, Elon Musk’ı biraz korkuttuğu için Tesla şimdi Autopilot uygulamasının yeteneklerini kısıtlamak üzere hazırlık yapıyor ancak şu da bir gerçek ki, Tesla otomobilleri, koltukta bir sürücü oturmasa bile otoyollarda son sürat hareket edebiliyor ve A noktasından B noktasına hiç kaza yapmadan, hızla ulaşabiliyor.

Henüz yasal olarak otomobillerimizi bu şekilde yapay zekaya teslim etmemiz mümkün değil ancak cesur Tesla sahipleri, biraz da otoyoldaki diğer sürücülerin canlarını da hiçe sayarak bu deneyi gerçekleştirmiş oldular ve bu tehlikeli denemeleri tasvip etmiyor olsak da artık varlıklarını inkar etmek mümkün değil. Kısacası, yapay zeka artık otomobilleri sürmek için bize ihtiyaç duymuyor.

İşte bu gerçek, Toyota’nın da dikkatini çekmiş olacak ki, geçtiğimiz ay MIT ile 50 milyon dolarlık yapay zeka çalışması başlattığını duyuran Toyota, şimdi de yapay zeka çalışmaları için bütçesini 1 milyar dolara yükselttiğini duyurdu.

Toyota’nın başkanı Akio Toyoda’nın yaptığı açıklamaya göre, Toyota önümüzdeki 5 yıl boyunca yapay zeka çalışmalarına 1 milyar dolar bütçe ayıracak. Böylece sürücüsüz, akıllı otomobilleri tüm güvenlik gerekleriyle birlikte trafiğe çıkacak hale getirebilecekler. Ya da diğer bir deyişle, Tesla’nın cesurca sergilediği Autopilot gövde gösterisinden sonra Toyota da sürücüsüz otomobil teknolojilerinde söz sahibi olduğunu göstermek için önümüzdeki beş yıl boyunca 1 milyar dolar para harcayacak ve muhtemelen bu sırada geliştirilen teknolojiler yıldan yıla piyasaya sürülecek. Yani önümüzdeki yıllarda Toyota otomobillerinin otoparktan çıkıp önümüze kadar sürücüsüz olarak geldiğini görebileceğiz, otoyollarda Toyota araçlarının içinde ellerini bırakıp aracın nasıl da kendi kendine ilerlediğini, kavşaklardan nasıl döndüğünü gösteren meraklı sürücülerin YouTube videoları ile karşılaşacağız.

Toyota bu teknolojileri mümkün kılmak için, ABD ordusuna yüksek teknoloji üreten DARPA’nın yöneticilerinden Gill Pratt’ı da işe almış durumda. Gill Pratt’ın yönetiminde kurulacak ilk araştırma merkezinde 200 kişi istihdam edilecek ve bu araştırma merkezi Toyota için yeni teknolojiler geliştirecek. Stanford Üniversitesi ile işbirliği içinde Silikon Vadisi’nde açılacak merkezin işe başlama tarihi ise Ocak 2016. Yani sadece iki ayı kaldı.

İlk merkezin açılmasının ardından bu kez MIT’in Cambridge kampüsünde ikinci bir araştırma merkezi açılacak.

Pratt’e görei bu merkezlerdeki araştırmaların ilk amacı, kazaları önleyici teknolojiler geliştirmek olacak. Ayrıca, yapay zeka sahibi robotik otomobiller geliştirerek engellilerin de daha rahat otomobil sürmesine yardımcı olacaklar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir