Travis Kalanick, Silikon Vadisi’nde mafya kurmuş!

0

Uber’i otonom sürüş teknolojisini çalmakla suçlayan Waymo’nun açtığı davada Travis Kalanick’i zor durumda bırakan şok bir gelişme yaşandı.

Mahkemenin daha önce Uber’in teknolojisinin Waymo’dan çalınması olayını kabul etmesinin şoku atlatılamamışken şimdi de eski bir Uber çalışanı davada tanıklık yaparak Uber aleyhine çok çarpıcı bilgiler verdi.

İddialar çok ciddi

Uber’de güvenlik ilerini yürüten eski çalışan, Richard Jacobs’ın ifadesine göre, Travis Kalanick şirket bünyesinde, teknoloji hırsızlığı yapmak için özel bir birim kurmuş. Bu birimin tüm görevi ise başka şirketlerden kendilerine ticari sırları ve teknolojileri satacak insanlarla iletişim kurmak, pazarlık yapmak ve bilgileri ele geçirmek. Bir diğer deyişle, Travis Kalanick, Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketlerini soyan modern bir mafya çetesi kurmuş.

Jacobs ayrıca Waymo’nun davasıyla beraber Uber’in bu birim hakkındaki tüm delilleri yok etmek için büyük çaba sarf ettiğinin de altını çizdi.

İfadeye göre, Uber’in kurucusu Kalanick, bu birimin çalışmaları için, Uber’in resmi sunucuları dışında özel bir sunucu işletiyordu ve çalışanlar bu sunucu üzerinden işlerini yürtüyordu. Böylece şirket içinde meraklı gözlerden uzakta, başka şirketlerin teknolojilerini çalmak için operasyonlar yürütebiliyorlardı.

Dava büyüdükçe Uber’in ve kurucusu Travis Kalanick’in başı büyük derde girecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>