Travis Kalanick Uber hisselerini satıyor mu?

0

Uber’in kurucusu ve eski CEO’su Travis Kalanick, hisselerini satışa mı çıkardı?

Uber’in yeni sahibi SoftBank oluyor

Şirketten sızan bilgiler, Kalanick’in 1.4 milyar dolar değerindeki hisselerini, SoftBank’a satmak için firmayla görüştüğünü işaret ediyor. SoftBank, kısa süre önce Uber hissedarları ile şirketin %15’ini 48 milyar dolarlık toplam değerlendirme üzerinden satın almak üzere anlaştığını duyurmuştu.

Japonya’nın dev yatırım fonunun, Kalanick’in hisseleri için de 1.4 milyar dolarlık pazarlığa oturduğu ortaya çıkmış oldu. Ancak pazarlığın nasıl sonuçlandığına dair henüz bir bilgi bulunmuyor. Kalanick hisselerinin büyük bölümünü SoftBank’a satacak olursa, kurduğu şirketle ilişkisi iyice kopmuş olacak ve bu da Uber’de Kalanick döneminin tamamen bitmesi anlamına gelebilecek.

Kalanick, 2017 içinde Uber’den uzaklaştırıldığında kendisini Steve Jobs’a benzetmiş ve Apple’ın Jobs’a karşı yaptığı hatayı anlayarak ünlü iş adamını tekrar şirkete çağırmasını örnek göstererek Uber’in de onu yeniden iş başına çağıracağını savunmuştu.

Uber’de ağırlığını arttıran Japonya’nın dev yatırım fonu SoftBank’ın CEO’sunun ise Türkiye hayranı olduğu ve tatillerinin çoğunu Muğla’dai üç yıldızlı otellerde, mütevazı bir şekilde halkın arasında geçirdiği biliniyor, dolayısıyla SoftBank’ın Uber üzerindeki ağırlığının artmasıyla Uber’in Türkiye’deki faaliyetlerinin yoğunlaşması da gündeme gelebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>