Travis Kalanick Uber yönetiminden ayrılıyor

0

Uber’in kurucusu Travis Kalanick, neden olduğu skandallar ve kötü yönetim sonrasında hissedarların tepkisini çekerek CEO görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kalancik’i kurduğu şirketten kovdular

Kalanick şimdi şirketin yönetim kurulundaki görevinden de ayrılıyor.

2010-2017 yılları arasında, kurduğu şirketi 7 sene boyunca yöneten Kalanick için, şirketteki cinsel tacizlere sessiz kaldığı, kadın çalışanları aşağıladığı, Uber şoförleriyle “sarhoş” şekilde kavga ettiği ve Google’ın otonom sürüş teknolojisini çalan mühendisi bunu bile bile işe alarak hırsızlığa ortak olduğu gibi suçlamalar yapılmıştı.

Mahkeme Google hırsızlığı konusunda ise Uber’i mahkum etmişti. Uber bu nedenle Google’a şirket hissesi vermek zorunda kalmıştı.

Tüm bu skandalların ardından ise şirket hissedarları Kalanick’i zorla CEO koltuğundan indirmişlerdi.

2020 ile beraber, Uber’deki Kalanick dönemi tamamen sonlanıyor. Travis Kalanick sadece şirketin hissedarı olarak varlığını sürdürecek ve kararlara karışamayacak.

Travis Kalanick ise yaşadığı bu durumu Steve Jobs’ın hayatına benzetiyor.  Jobs’da kendi kurduğu Apple şirktinden, hissedarların baskısıyla kovulmuş ancak yıllar sonra hissedarlar şirketi kurtarması için Jobs’ı göreve geri çağırmıştı.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!