Trickbot yazılım ağı çökertildi

0

Trickbot yazılım ağı

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleri öncesinde Trickbot yazılım ağı çökertildi. Trickbot’un çökertilmesiyle önemli bir güvenlik sorunu aşılmış oldu.

Trickbot yazılım ağı için önlem alındı

Son yıllarda kullanıcıların bilgisayarlarına kurulan zararlı yazılımlar, ciddi güvenlik sorunlarına neden oluyor. Kişisel verilerin elde edilmesinden banka hesaplarının boşaltılmasına kadar birçok yasa dışı işlem bu zararlı yazılımlarla yapılıyor.

ABD’de başkanlık seçimleri yaklaşırken, zararlı yazılımlarla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. ABD hükümeti Trickbot isimli yazılım ağının bir süredir peşindeydi. ESET ve Symantec gibi firmalardan oluşan bir grup, mahkeme tarafından izinlerin verilmesinin ardından hızlı bir şekilde harekete geçti. Trickbot bot ağı, bu grup tarafından çok hızlı bir şekilde çökerildi.

Trickbot ağının IP adreslerinin engellenmesi ve saldırganların yeni sunucu almasının önüne geçilmiş oldu. Microsoft da Trickbot’un dağıttığı yazılım kodları hakkında telif konusunda şikayette bulundu. ABD’deki yetkililer, seçimlerde Rus hackerların Trickbot ağını manipülasyon amacıyla kullanmasından endişe duymaktaydı. Bu nedenle yetkililer, seçimler öncesinde çok hızlı bir şekilde harekete geçilmesini sağladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>