TROY Türkiye’nin her yerinde!

0

Troy

2018 yılını 8 kat büyüme ile kapatan Türkiye’nin ödeme Yöntemi TROY, 7 milyondan fazla kartın sağ alt köşesine yerleşerek önemli bir başarı elde etti.

Markanın geride bıraktığı 2.5 yılı değerlendiren Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr.Soner Canko, “2018 yılında kullanıcılara verilen her 4 karttan 1’i TROY logoluydu. Türkiye’nin her köşesinde, herkesin hayatında yer edinmeyi ve daima yenilikçi olmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda 2019 yılı hedefimiz, 17 milyon kartın sağ alt köşesine yerleşmek” diye konuştu.

2018 yılında TROY 8 kat büyüdü!

Türkiye bankacılık ve finans sektörünün ortak çabalarıyla Bankalarası Kart Merkezi (BKM) çatısı altında hayata geçirilen marka, 2.5 yılı geride bırakırken dikkat çeken bir başarıya da imza attı. Banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartlarda yer alan, alışveriş yapmayı ve ATM’den para çekmeyi sağlayan teknolojik altyapı ve marka olan TROY, 2018 itibariyle 8 kat büyüyerek 7 milyonu aşkın kart adedine ulaştı.

Troy

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko; BKM verilerine göre Türkiye’de kartlı ödemelerin, mevcut kart kullanıcılarının daha çok harcama yapmasıyla değil, sisteme yeni giren kullanıcı adedindeki artışla büyüdüğünü söyledi. “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY olarak amacımız, finansal kapsayıcılığı artırarak henüz kartlı ödemeleri kullanmayan 20 milyonu aşkın kişiye temas etmek. Bugün Türkiye’nin istisnasız tüm illerindeki kişilerde toplam 7 milyon adet TROY logolu kart bulunuyor. TROY’un ulaştığı 7 milyonun büyük çoğunluğu ise daha önce hiç kart kullanmamış kişilerden oluşuyor. 2019 yılı için hedefimiz ise 17 milyon kartın sağ alt köşesine yerleşmek” diye konuştu.

Troy

İşlemlerin büyük çoğunluğu mikro ödemelerden oluşuyor!

2018 yılında TROY logolu kartlarla yapılan işlem adedi 100 milyona, işlem hacmi ise 23 milyar TL’ye ulaştı. Geçtiğimiz yıl TROY logolu kartlarla 13 milyon adet işlem gerçekleştiği dikkate alındığında, kartların kullanımı 2018 yılında yaklaşık 8 kat yükseldi! Bu sonucu değerlendiren Dr. Soner Canko, “Bundan daha da önemlisi bu hızlı artış sadece İstanbul-Ankara-İzmir gibi 3 büyük ilden değil Antalya, Adana, Bursa, Kayseri ve Konya gibi Anadolu illerinden kaynaklı. Diğer yandan, işlem tutarlarını incelediğimizde, işlemlerin yüzde 70’ini, ‘mikro ödemeler’ olarak adlandırdığımız 50 TL altı işlemlerin oluşturduğunu görüyoruz. Bu durum da daha önce belirttiğim gibi TROY logolu kartların harcama aracı olmaktan ziyade ödeme aracı olarak kullanıldığının diğer bir göstergesi” diye konuştu.

İşlemlerin çoğu 35 yaş altıydı!

TROY logolu kart sahiplerinin demografik bilgilerine bakıldığında, yüzde 70’inin 35 yaşın altında olduğunu belirten Canko; bu kişilerin öğrenci, çalışan ve ev hanımlarından oluştuğunu ifade etti.

Troy

2018 yılında kart kullanıcılarına verilen her 100 karttan 28’inin TROY logolu olduğunu belirten Dr. Soner Canko, “Kartlarımızın kullanıcılarla buluşmaya başladığı 2017 başından itibaren TROY logolu kart adedi istikrarlı bir şekilde arttı ve 2018 yılında cüzdanlarda yer alan her 4 karttan 1’i TROY oldudedi.

Markamız tüm bu çalışmaları hayata geçirirken güçlerini yerel olmalarından aldıklarını belirten Canko, “Kültürel farklılıklar, pazara göre değişen kullanıcı davranış ve beklentileri özel stratejiler oluşturmayı gerektiriyor. Bu noktada da yerel markaların bazı avantajları var. Yerel markalar, içinde bulundukları kültürü tam olarak özümsemiş oldukları için bu stratejileri daha rahat belirleyebiliyorlar. Bu durum da marka performansını etkiliyor, markalara organik yollardan güven ve avantaj sağlıyor” dedi.

TROY’un bize ait, bize özgü değerler içeren, bizim ihtiyaçlarımıza yanıt veren bir marka olduğunu ifade eden Canko, şöyle devam etti: “Ancak en büyük gurur kaynağımız olan yerellik tek başına yeterli değil. Kusursuz müşteri deneyimi, kaliteden ödün vermeme ve yenilikçilik TROY’un diğer yapıtaşlarını oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde de bu yapıtaşlarından aldığımız güçle Türkiye ödemeler dünyası ekosistemine değer katmayı, yepyeni çözüm ve hizmetlerimizle kullanıcılarımız için fark yaratmayı sürdüreceğiz.”

Troy

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>