Trump Amazon’a savaş mı açtı?

0

Başkanlık seçimi sırasında Amazon’un sahibi Jeff Bezos ile ağır münakaşa yaşayan ve Amazon’a karşı şahsi bir nefret taşıdığı bilinen Donald Trump, uzun bir aradan sonra Amazon’a dair eleştri tweet’leri atmaya başladı.

Kargo ücreti kavgası

Amazon’un ABD posta servisini sömürdüğünü dile getiren Trump, e-ticaret şirketinin kargo başına ABD posta servisine diğer kargo şirketlerine ödediğinden çok daha az ödeme yaptığını, bu nedenle de ABD posta servisinin zararda göründüğünü vurguladı.

Trump’ın Amazon’a yeniden savaş açması olarak değerlendirilen bu tweet aynı zamanda Amazon’un inşaa etmek istediği yeni merkez binası için izin alamayacağı şüphesini de doğurdu.

Amazon, şirket merkezini yeni inşa edeceği dev bir binaya taşımak istiyor ancak 5 milyar dolara mal olması beklenen bu dev bina için kamu kurumları ile çok sert müzakerelerin yapılması gerekiyor. ABD başkanının şimdi Amazon’a karşı tavır almasıyla yerel yönetimlerin de Amazon’un yeni merkez binasının inşasına engel olmaya çalışacakları düşünülüyor.

Öte yandan sadece ABD başkanı değil, ABD’de çok sayıda insan da Amazon’un çok fazla büyüdüğünü ve artık bir tekel konumuna yükseldiğini, bu konumu kötüye kullanarak hem çalışanlarını hem de rakip şirketleri mağdur ettiğini düşünüyor. ABD yönetiminin de Amazon’a karşı bir anti tekel soruşturması açmasının ve şirketi bölünmeye zorlamasının an meselesi olduğu düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>