Trump Ay’da maden çıkarmak istiyor

0

ABD’nin 2018 bütçesini hazırlayan Trump yönetimi, çevre koruma programlarına dair pek çok bütçeyi keserken, NASA’nın bütçesine son derece bonkör davrandı. Trump NASA bütçesinden sadece çevre kirliliklerini takip eden uzay programlarının bütçesine denk gelen 200 milyon doları keserek, NASA’dan dünyanın çevre polisliğini yapma görevini bırakmasını istedi. Ancak diğer programların bütçesi sabit kalırken Trump’ın özellikle Ay’a yönelik projeleri parlatmak istediği düşünülüyor. 

Trump yönetimi ile NASA yöneticileri arasında geçen yazışmalardan basına sızanlara göre, Trump yönetimi NASA’dan Ay’daki madenlerin bir haritasını çıkarmasını istiyor. Böylece yakın tarihte Ay’da başlayacak madencilik çalışmaları için ABD’li şirketlerin avantajlı olmasını planlıyorlar. Bir diğer deyişle bugüne kadar milyarlarca dolar yutan NASA yakında madencilik sektörüyle beraber ABD için para basan bir makineye dönüşecek.

Uzay’da madenciliğin başlaması ile uzak gezegenlere de daha kolay ulaşmak mümkün olacak çünkü uzay gemilerini dünyadan ağır yakıt yüküyle kaldırmaya çalışmak yerine uzay gemilerine uzayda yakıt ikmali yapılabilecek.

Uzay madenciliği şirketlerinin dünyada nadir bulunan madenleri Ay’dan getirmesi halinde, dünyadaki madencilik sektöründe de önemli değişimlerin olması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>