Trump ByteDance’ı TikTok’u satmaya zorlayacak

0

TikTok koronavirüs

ABD’nin TikTok’la imtihanında yeni bir sahne açılıyor.

Başkan Trump’ın Çin’e karşı açtığı ticaret savaşının ardından hızla yükselen ve ABD’li sosyal medya servislerinin tahtını tehdit eden Çinli TikTok, Trump’ın hedefleri arasında yer alıyordu.

ByteDance yöneticilerine tutuklama tehdidi

TikTok’u Çin için casusluk yapmakla suçlayan Trump yönetimi, ülkede kamu görevlilerine TikTok kullanmayı yasaklamıştı.

ABD’li Facebook da TikTok’u satın almak için yaptığı tüm tekliflere red cevabı almıştı.

Trump yönetimi şimdi Microsoft’un devreye girerek ByteDance’ı TikTok’u satmaya ikna etmesini istiyor. Bunun için de ByteDance yöneticilerini farklı yaptırımlarla satışı kabul etmeye zorlayacaklar gibi görünüyorlar.

Microsoft’un halihazırda ByteDance yöneticileri ile görüşmeye başladığı da vurgulanıyor. ByteDance yöneticileri geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, TikTok’u eninde sonunda Amerikalılara satmak zorunda kalacaklarını, aksi halde Çin sınırları içinden çıkıp seyahat edemeyecek derecede ABD’nin hedefine dönüşeceklerini tahmin ettiklerini açıklamışlardı.

ABD; 2018 yılında, Çin adına casusluk yapmakla suçladıkları Huawei şirketinin kurucusunun kızını bir toplantı için geldiği Kanada’da tutuklatmıştı. Meng Wanzhou halen ABD’de tutuklu bulunuyor ve çok ağır suçlamalarla yargılaması devam ediyor. ByteDance yöneticileri de aynı sonla karşılaşmaktan çekiniyorlar.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>