Trump devlet kurumlarını modernize edecek

0

Teknoloji şirketlerinin hisse fiyatları yaz aylarında beklenmedik şekilde yükselebilir. ABD’nin yeni başkanı Trump, daha önceki başkanların cesaret edemediği bir konuya el atamaya karar verdi: Federal devlet kurumlarının modernize edilmesi.

ABD’de çok sayıda devlet kurumunun hala flopy disklerle işlem yaptığı, dot matrix yazıcılarla çalıştığı, bu kurumlarda Windows XP hatta MS-DOS’la çalışan sayısız PC’nin bulunduğu biliniyor. 

Trump şimdi bu eski sistemleri modern sistemlerle değiştirmek için neler yapılabileceğini tartışmak için ABD’li teknoloji şirketlerinin CEO’larını Haziran ayında Beyaz Saray’da toplayacak. Bu toplantı aynı zamanda Trump’ın kurmaya çalıştığı American Teknoloji Konsülü için de yeni bir adım olacak.

Trump’ın yeni kararnamesi ile resmen kurulmuş olan bu konsül ABD devletinin üst düzey bürokratları ile Silikon Vadisi’nin liderlerini bir araya getirerek ülkenin teknolojik geleceği hakkında stratejik kararlar almayı hedefliyor.

Teknoloji şirketlerinin kasasına girecek milyar dolarlar

Öte yandan, ABD Federal kurumlarının teknolojik açıdan güncellenmesi, çok pahalı bir işlem. Böyle bir operasyonun onlarca milyar dolara mal olması bekleniyor. ABD teknoloji şirketlerinin kasasına girecek olan bu dev bütçe ise söz konusu şirketlerin hisse değerlerinde önemli bir artışla karşılık bulacağı düşünülüyor.

Haziran ayındaki toplantıya katılacak şirketler arasında Apple, Amazon, Cisco, Facebook, Google, IBM, Intel, Oracle, Salesforce ve SpaceX’in bulunması bekleniyor. Bu şirketlerin bir çoğunun CEO’ları veya ortakları Trump’ın başkan seçilmesinin hemen ardından New York’ta yapılan teknoloji toplantısına katılmışlardı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>