Trump, Mars’a insan göndermeyi onayladı

0

Mars’a insanlı bir uzay uçuşu yapmak, bilim dünyasının en büyük hedefi haline gelmiş durumda. ABD’nin 20 sene önce Mars’a ilk robotlarını göndermesinden beri dünya Mars’a ilk insanı ne zaman ve nasıl gönderebileceğimizi tartışıyor.

Mars’ı fethetmenin zamanı geldi geçiyor

Geçen 20 senede sadece devletlerin uzay ajansları değil, Elon Musk gibi girişimcilerin uzay şirketleri de bu hedef için kafa yormaya başladı. Hatta öyle ki, Mars’a tek yönlü gidip orada ömür boyu yaşayacak küçük bir insan grubunu seçmek için yarışmalar bile düzenlendi. Sayısız genç insan, Mars’ta yaşamaya gönüllü oldu.

Öte yandan NASA’nın da bu amaçla, yakın gelecekte Mars’a göndermek amacıyla, lise çağındaki gönüllü gençlere özel eğitim verdiği ve astronot olarak yetiştirmek üzere aday listesine aldığı biliniyor. Zira, Mars’a insan gönderebilecek teknolojiye ulaştığımızda, bu gençler yetişkin birer insan olacak ve uzun yıllardır aldıkları eğitimin etkisiyle, zorlu Mars yolculuğuna ve orada yıllarını geçirmeye hazır olacaklar.

Şimdi ise tüm bu çalışmaların hayata geçme zamanı gelmiş olabilir çünkü ABD Başkanı Donald Trump bugün NASA’nın Mars’a insan gönderme hedefi için gerekli büyük bütçeyi onayladı. Bir diğer deyişle, NASA artık resmen Mars’a insan gönderme hedefi için çalışmaya başlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>