Trump Qualcomm satışını neden veto etti?

0

ABD Başkanı Trump, başkanların sahip olduğu ve çok nadir kullandığı bir yetkiyle ABD’li mikro işlemci devi Qualcomm’un yabancı rakibi Broadcomm’a satışına izin vermediğini açıklamıştı.

Ulusal güvenlik meselesine dönüştü

Broadcom’u “düşmanca hareket edebilecek” bir şirket olarak tanımlayan Trump, “Broadcom’un ulusal güvenliğimize tehdit oluşturma kapasitesi hakkında yeterli delile sahibim,” açıklamasıyla Qualcomm’un Broadcom’a satışını durdurduğunu duyurmuştu.

Broadcom’un 117 milyar dolarlık teklifine evet cevabı veren Qualcomm konu hakkında yorum yapmazken, Trump’ın kararı almasındaki asıl gerekçe Beyaz Saray’dan medyaya sızdı.

Trump yönetiminden gelen bilgilere göre Başkan Qualcomm’un elindeki 5G teknolojilerinin çok kritik olduğunu düşünüyor ve dünyaya karşı 5G ile elde edecekleri avantajları başka bir ülkeye kaptırmak istemiyor. Ayrıca bu kritik 5G teknolojilerinin Broadcom’un yaptığı astronomik ve rekor teklifte de başrolü oynadığı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>