Trump, Qualcomm satışını veto etti

0

Singapurlu işlemci devi Broadcom’un, ABD’li işlemci devi Qualcomm’u satın almak için aylardır devam eden cazip teklifler silsilesi nihayet 117 milyar dolarlık dev teklifle Qualcomm hissedarlarını tatmin etmeyi başarmıştı ancak satışın önüne ABD Başkanı’nın engeli çıktı.

Trump olaya el attı

Başkan Trump, ABD başkanlarının bugüne kadar çok az kullanılan özel yetkisini kullanarak, ABD’li Qualcomm’un “düşman” şirket kabul edilen Broadcom’a satışını yasakladığını açıkladı.

Broadcom ise düşman ülke şirketi konumuna sokulmalarının adil olmadığını ve satışı engellemenin ticaret serbestliğine uygun olmadığını bildiren bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Trump’ın ABD şirketlerini koruyan ve ABD sermayesinin ya da varlıklarının yabancı ülkelere geçişini engelleyen tutumu, son dönemlerde dünyada ticaret savaşları kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>