Trump’ın Samsung Galaxy’sini elinden aldılar

0

Bugün yemin ederek ABD Başkanı olarak göreve başlayacak olan ABD’li iş adamı Donald Trump’ın Samsung Galaxy telefonunu, milli güvenlik riski oluşturduğu için elinden aldı ve yeni başkana, özel olarak şifrelenmiş, güvenli konuşma yapmasına imkan veren yeni bir telefon verdi.

Gizli Servis ayrıca Trump’ın özel telefon numarasını kullanmasını da yasakladı. Medyanın ve pek çok iş bağlantısının elinde bulunan bu numara, Trump başkanlığı bırakana kadar Trump’ın sekreteri tarafından kontrol edilecek, ancak çoğunlukla kapalı kalacak.

Trump’a verilen yeni telefonun modeli ve özellikleri, güvenlik gerekçesiyle açıklanmadı ancak geçen yıl Obama’ya verilen gizli telefonla aynı olduğu düşünülüyor.

Başkan Obama uzun süre kullanmak zorunda kaldığı, CIA tarafından özel olarak modife edilmiş, eski model BlackBerry telefonu kullanmaktan çok şikayetçiydi ve CIA başkan için daha yeni model bir telefon hazırladı ancak telefon hakkında basına bilgi verilmedi. Başkanın kullandığı yeni telefonun yine internete girmek, sosyal medyada dolaşmak için kullanılamadığı, fotoğraf çekemediği, müzik çalamadığı biliniyor. Yazılımı CIA tarafından elden geçirilmiş olan bu başkanlık telefonları ile ancak CIA gözetiminde arama yapmak mümkün oluyor veya başkanın kişisel dijital asistanı olarak, not almak, alarm çalıştırmak söz konusu olabiliyor.

Peki bu ne anlama geliyor?

Trump’ın, internete bağlanmayan, sosyal medyaya giremeyen yeni telefonu nedeniyle, canı her istediğinde sansasyonel tweet atma özelliğini bir süre özleyeceğiz gibi görünüyor. Trump’ın, tweet atmak için, Twitter hesabını yöneten asistanını araması ve ona atacağı tweet’i yazdırması gerekecek. Bu sırada da aniden parlamasıyla ünlü öfkesinin yumuşayacağı veya asistanının, söz konusu tweet’için başkanı vazgeçirebileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>