Trump, startup vizelerini kaldırıyor mu?

0

Obama döneminde ABD’de bir şirket kuran ve 250 bin dolar yatırım yapan kişilere verilen oturma hakkı, Trump tarafından kaldırılabilir.

Gözünü ABD’ye yerleşen yabancılara çeviren ve ülkedeki tüm yabancıları dışarı çıkarmak için her türlü fırsatı kullanan Trump, ABD’ye yerleşen yabancı iş adamlarını da ülke dışına çıkarmak ve yenilerinin gelmesini engellemek için şimdi startup vizelerini kaldırmak için çalışıyor.

Şu anda vizesi onaylanmayanlar için sekiz aylık bir bekleme/erteleme süresi getiren Trump yönetimi vizeye sahip olanları da ülke dışına çıkarmak için istekli olduğunu inkar etmiyor. Bu konuda bir rapor hazırlayan  Department of Homeland Security (DHS) atılacak yeni adımlar hakkında şimdilik spekülasyon yapmak istemediğini belirterek konuyu medya önünde tartışmak istemediğini belirtti. 

ABD’de 1 milyar doların üzerinde değere sahip startup’ların yarısından fazlasının yabancı ülke vatandaşları tarafından kurulduğu ve bu kişilerin startup vizesi ile ülkede oturum hakkı elde ettiği biliniyor. Öyle ki, bugün dünyayı domine eden Google’ın kurucuları bile aslında ABD’ye göçmen olarak gelen kişiler.

2013 yılında devreye giren ancak senatoda yeterli destek almadığı için tam anlamıyla uygulamaya konulamayan startup vizeleri, ABD başkanı Obama’nın imzasıyla yürürlükte duruyordu. Böylece ülkede 250 bin dolar ve üzerinde yatırım yapan iş adamları, 30 aylık oturum hakkı elde ediyordu. Bu izin daha sonra 30 ay için yenilenebiliyordu. DHS, ülkede bulunan 3000 yatırımcının bu yasada gerekli şartlar için artık uygun olmadığını düşünüyor. Dolayısıyla, Trump yönetimi kısa süre sonra 3000 yatırımcıyı ülke dışına çıkarabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>