Trump’ın teknoloji vergileri ortalığı karıştıracak

0

Trump’ın ABD şirketlerini korumak için gümrük vergilerini artırarak ithal ürünlerin maliyetini artırma politikası, Mart ayı içinde demir-çelik sektöründe büyük krize neden olmuştu. Trump şimdi de özellikle Çin menşeli teknoloji ürünlerinin ABD’ye girişini engellemek için ağır gümrük vergileri getirmek üzere hazırlanıyor.

50-60 milyar dolar ihracat

Çin’den her yıl ABD’ye 50-60 milyar dolarlık dev bir teknoloji ürünü satışı gerçekleşiyor. ABD’li eski hükumetlerin icat ettiği “globalleşme” trendi ile gelişen serbest ticaret uygulamaları sayesinde hızla gelişen Çin teknoloji sektörü kısa sürede dünyanın en önemli teknoloji üreticisi olmuştu.

ABD’nin şimdi globalleşme konseptinin tam tersi uygulamalarla ABD pazarını dış ürünlere kapatması, Avrupa Birliği ve Çin gibi iki dev ekonomi içinde büyük kriz beklentilerine neden oldu. Demir-çelik tartışmaları sırasında Avrupalı liderler bile Trump’a karşı tavır almışken, Trump’ın yeni ithal teknoloji vergisi nedeniyle özellikle yapay zeka teknolojileri geliştiren Avrupa Birliği şirketlerinin de ABD’li şirketlerle yaptıkları işbirliğinin büyük hasar görebileceği tahmin ediliyor.

Çin ise, ABD’nin yeni gümrük vergilerine daha ağır bir cevap verebilir ve bu da son dönemde bahsi edilen “ticaret savaşları”nın dünya çapında yıkıcı ekonomik etkiler yaratmasına neden olabilir.

Hatırlamak gerekiyor ki, Dünyanın en büyük şirketi Apple bile, bütün dünyaya sattığı iPhone’ları Çin’de yaptırıyor. Bu taşeron işleri kaybetmesi ise Çin için ağır sonuçlar doğurabilir ki Trump’ın tam olarak da bunu istediğinin altı çiziliyor.

Çin şimdiden, ABD’nin teknoloji ürünlerine ağır gümrük vergileri uygulaması halinde, ABD’den ithal ettiği makine parçaları, havacılık ve soya fasülyesi gibi ürünlere karşı sert önlemler alacağını açıkladı.

Öyle görünüyor ki, dünya ticaret savaşları şimdi teknoloji ürünleri üzerinden alevlenmeye hazırlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>