Trump’ın Twitter yasağını şimdilik kaldırdılar

0

ABD Başkanı Trump’ın 6 Ocak’taki Kongre Baskını sonrasında Twitter yönetimi tarafından kilitlenen hesabı, şimdilik yeniden açıldı.

Kitlesini darbe yapmaya davet ettiğini öne süren Twitter yönetiminin bu sebeple ABD Başkanı’nın Twitter hesabını engellemesi ise sosyal medya servislerinin gücü ve geleceği konusunda incelenmesi gereken bir örnek olarak karşımızda duruyor.

Twitter yönetimi Başkan’ın paylaşımlarını beğenmedi, hesabı kilitledi

Bu örnek, sosyal medya servislerini kontrol eden yöneticilerin veya sermaye ya da güç gruplarının, seçilmiş siyasi liderlerin kararlarını ve tavırlarını beğenmediklerinde, halkla iletişimini kesmeye karar verebileceklerini gösteriyor.

Bu durumda, sosyal medya servislerinde varlığını sürdürmek isteyen siyasetçilerin, politikacıların, liderlerin ancak sosyal medya servislerinin yöneticileri/sahipleri ile aynı görüşlere sahip oldukları taktirde sosyal medyayı kullanmalarına izin verileceği sonucu ortaya çıkıyor.

ABD’deki Kongre Baskını olayının şoklarının atlatılmasının ardından dünyanın bu meseleyi de derinlemesine tartışması bekleniyor. Tartışmaların, Trump ve paylaşımlarından bağımsız olarak, basın ve ifade özgürlüğü kavramları sosyal medya servislerinde de geçerli olacak mı yoksa sadece patronun istediği görüşlerin dile getirilmesine mi izin verilecek sorularına odaklanacağı tahmin ediliyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>