Trump’ın uçuş yasağı İngiltere’yi de kapsayabilir

0

ABD Başkanı Donald Trump’ıın, Türkiye’de dahil olmak üzere farklı Müslüman ülkelerden ABD’ye yapılan doğrudan uçuşlarda kabine elektronik cihaz sokmayı yasaklayan kararı, kısa süre sonra Avrupa ülkelerini de kapsayacak şekilde genişleyebilir.

ABD yönetiminin yoğun olarak tartıştığı fikrin hayata geçip geçmeyeceği bilinmiyor ancak ABD güvenlik birimlerinin detayları paylaşmamasına rağmen uçak kabinlerine sokulacak patlayıcılarla ABD’ye saldırı düzenleneceğine dair kesin istihbarata sahip oldukları vurgulanıyor.

Trump yönetimi şimdi sadece Müslüman ülkelerden değil Avrupa’dan da uçağa binebilecek teröristlerin varlığına dair istihbarat almış olacak ki elektronik cihaz yasağının Avrupa’ya genişletilmesi fikri tartışmaya açıldı. Ancak Avrupa ülkeleri için önemli bir ekonomik darbe anlamına gelebilecek bu kararın şimdilik tartışma aşamasında kaldığı ve ABD’nin Avrupalı müttefiklerini zor durumda bırakmamaya çalıştığı anlaşılıyor.  Yine de güvenlik güçlerinin tehdidi önlemekte başarısız kalması halinde, sadece Avrupa değil, tüm dünyadan ABD’ye yapılan uçuşlarda elektronik cihaz yasağı gündeme gelebilir. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>