Trump’tan Huawei’ye özel kararname

0

Kararnamede firma ismi yok ama ABD’li yetkililer Huawei’yi tehdit olarak görüyor

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede ‘ulusal acil durum’ ilan etti ve ABD’li şirketlerin ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalara ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan bir kararname imzaladı.

Ticaret Bakanlığı’na gönderilen kararnamenin, 150 gün içerisinde uygulamaya girmesi planlanıyor. Kararname, Çin merkezli Huawei’nin etkisini kırmak için atılan adımlardan biri olarak değerlendirildi.

Kararnamede doğrudan firma ismi verilmedi

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Ticaret Bakanı Wilbur Ross kararnamenin, ‘ülkenin bilgi ve iletişim teknolojilerini  düşmanlardan korumayı’ hedeflediğini ifade etti. 

Başkanlık kararnamesinde herhangi bir ülke veya şirket ismi verilmedi. Buna karşılık  ABD’li yetkililer daha önce Huawei’yi bir ‘tehdit’ olarak nitelemiş, müttefik ülkelere ise yeni nesil 5G ağlarda Huawei’yi kullanmamaları yönünde telkinde bulunmuştu. 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>