Trump’tan kaçan teknoloji şirketleri Kanada’ya sığınıyor

0

Trump’ın, iş imkanlarının ABD dışına kaçmasını engellemek ve ABD vatandaşlarını iş sahibi yapmak için uyguladığı göçmen karşıtı politika ters tepmiş olabilir. İronik bir şekilde, bu politika nedeniyle teknoloji şirketleri Kanada’da ofisler ve kampüsler açma hazırlığına girerek, çalışanlarını Kanada’ya yerleştirme kararı alıyorlar.

Trump’ın başa geçmesinden hemen sonra, Müslüman ülkelerden ABD’ye girişi yasaklayan kararı imzalaması nedeniyle Google Kanada’da yeni bir yapay zeka laboratuvarı kurmak için 5 milyon dolarlık fon ayırdı. Bu laboratuvar, ABD’ye girişi yasak olan ülkelerden gelecek ve dünyada çok az bulunan, yetenekli yapay zeka uzmanlarının çalışma ofisi olacak.

Vizeler şirketlerin başına dert oldu

Üstelik ABD Adalat Bakanlığı’nın, dünyadaki yetenekli insanların ABD’deki şirketlerde çalışmasını sağlayan H-1B vizesi alan kişileri soruşturacağını ve aynı işi ABD vatandaşlarının yapabileceğine dair izlenim oluşursa şirket hakkında da soruşturma açılabileceğini hatırlatan uyarısından sonra teknoloji şirketleri ABD dışında ofisler açarak yetenekli yabancı çalışanlarını buralarda görevlendirmeyi daha mantıklı bir çözüm olarak görmeye başladılar. Bu ofisler içinse en uygun yer, ABD ile arasında “yok gibi” sınır bulunan Kanada.

Kanada’nın genç başbakanı da Trump’ın göçmen karşıtı politikalarını işaret ederek “Farkılıklar bizim gücümüzdür,” ifadesini tweetlemiş ve yabancıların ülkesine gelmesinden memnun olduğunu açıklamıştı.

Şimdilik Amazon Kanada’da 700 kişi istihdam etmeye başladı. Microsoft ise 750 kişilik bir ofis kurmuş durumda. Google’ın 200 kişiyi Kanada’ya yerleştirdiği biliniyor. Diğer teknoloji şirketleri de Kanada’nın farkına varmış durumda ve rekabette büyük önem taşıyan yabancı yetenekleri buraya yerleştirmek için Kanada şehirlerinde ofis aramaya başladılar.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>