TSMC 3nm üretimine başlayacak

0

TSMC 3nm üretim

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden TSMC 3nm üretim sürecine geçiyor. TSMC, 2022 yılının ortalarında üretimde yeni bir adım atacak

TSMC 3nm üretim sürecine geçiyor

Apple başta olmak üzere birçok teknoloji devine çip üreten TSMC, bu alanda yön vermeye devam ediyor. 3nm üretim sürecinde de TSMC lider olmak istiyor.

Şirketin 2022 yılının ikinci yarısında 3nm üretimine başlayacağı belirtiliyor. TSMC’nin önümüzdeki aylarda ise 4nm’ye geçiş ile bu alanda yeni bir adım daha atması bekleniyor.

Eğer TSMC belirttiği gibi 3nm’ye geçebilirse yüzde 30 enerji verimliliği, yüzde 15 performans artışı sağlayacak. Ayrıca N3 teknoloji en gelişmiş teknoloji olacak. FinFET mimarisinin yüzde 15 hız artışı sağlayacağı da vurgulanıyor.

4nm üretim süreciyle 3nm üretimin temellerini atacak olan TSMC, çiplerini Mac bilgisayarlarda kullanabilir. Ayrıca yeni iPhone’larda 5nm A15 işlemci için TSMC ile Apple anlaşmaya varmıştı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>