TSMC Almanya’da tesis açacak mı?

0

TSMC Almanya

TSMC bir süredir büyük üreticilere yakın almak için farklı bölgelerde üretim tesisi açmaya odaklanıyor. TSMC Almanya’da tesis açacak iddiaları ise güçlenmiş durumda.

TSMC Almanya için harekete geçebilir

Infineon CEO’su Reinhard Ploss TSMC’nin Almanya’da bir çip üretim tesisi kurma fikrini desteklediğini söyledi. Ayrıca bu tesisin teknolojisini Intel’e kıyasla net bir şekilde kabul ettiğini de belirtti.

TSMC, Tayvan ve Çin arasındaki gerilimlerden kaynaklanan riskleri azaltmak için üretimi önemli müşterilere daha yakın bir yere yerleştirmek için hem ABD’de hem de Japonya’da yeni tesisler kurma planları yapıyor.

Endüstri kaynakları, TSMC’nin Infineon, Robert Bosch ve NXP’den oluşan bir grupla otomotiv endüstrisi gibi temel pazarlarda kullanılan çip formatlarına yönelik ihtiyaçları karşılayacak bir tesis inşa etmek için görüşmelerde bulunduğunu söylüyor. Spekülasyonlar, TSMC’nin Avrupa’nın en büyük yarı iletken kümesinin merkezi olan Dresden yakınlarında yeni bir tesis kurma olasılığına odaklandı. Infineon ve Bosch’un her ikisinin de Dresden’de fabrikalarının olması ise bu iddiaları daha güçlü hale getiriyor.

Ploss ise yaptığı açıklamada TSMC’nin bu bölgede tesis kurmasının mantıklı olacağını ve bu konuya sıcak baktıklarını söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>