TSMC kurucusu ve başkanı Morris Chang emekli oluyor

0

TSMC

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan TSMC şirketinin kurucusu ve başkanı Morris Chang, önümüzdeki yıl Haziran ayında emekliye ayrılacağını duyurdu. Şu anda 86 yaşında olan Chang, oldukça başarılı bir iş hayatı geçirdi.

1987 yılında kurulan ve şu anda 185 milyar dolar değeri olan şirkette, 2013 yılından bu yana CEO görevini paylaşan C.C. Wei kalıcı CEO olarak görev yapacak.

TSMC ve diğer çip üreticileri için kritik zamanlar

Chang‘ın gidişi çip üretimi anlamında oldukça kritik bir zamanda gerçekleşiyor. Çünkü bu alandaki en büyük rakiplerden Samsung, dünyanın en büyük bellek çip üreticisi olmasının yanı sıra çip üretim işini önümüzdeki 5 yıl içerisinde ciddi anlamda büyütmeyi ve pazar payını 3’e katlamayı planlıyor.

TSMC

Morris Chang yaptığı açıklamada emekliliğinin ardından yönetim kurulunda olmayacağını ve yönetim aktivitelerine de katılmayacağını belirtti.

Şirketin geliri geçtiğimiz yıl 30 milyar dolarken, pazarın %56’sı TSMC’nin elinde bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>