TSMC pazar değeri artmaya devam ediyor

0

TSMC pazar değeri

TSMC pazar değeri ile bir kez daha dünyanın en büyük yarı iletken firması unvanına sahip oldu. TSMC, özellikle Ar-Ge faaliyetleriyle dikkat çekiyordu.

TSMC pazar değeri ile rekor kırdı

Teknoloji üssü olarak nitelendirebileceğimiz Asya’da, hemen hemen her sektörden dev şirketler yer alıyor. Yarı iletken sektörünün önemli isimlerinden TSMC de bu şirketlerden biri konumunda.

Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC, döküm sektöründe yüzde 52 oranında bir paya sahip. Yani TSMC, yarı iletken sektörünün yarısından daha fazla bir pazar payına sahip. özellikle de son yıllarda ar-ge’ye yaptığı yatırımlarla ön plana çıkan TSMC, birçok dev şirketin üreticisi konumunda. Son olarak Sony, artan talebi karşılayamamış ve TSMC ile üretim konusunda iş birliğine gittiğini duyurmuştu.

Açıklanan son verilere göre TSMC’nin Pazar değeri 313 milyar dolara ulaştı. Hisse değeri ise 66.4 dolar ile tarihin en yüksek değerini görmüş oldu. Bu sektörün en değerli şirketi olan TSMC; Samsung, Intel ve NVIDIA gibi dev şirketleri geride bırakmayı başardı.

TSMC’nin yükselişi bununla da sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. 5 nm sürecinde büyük başarı yakalayan ve vakit kaybetmeden 3 nm sürecinde geçiş yapmaya hazırlanan TSMC, sektördeki liderliğini koruyacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>