TSMC üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor

0

TSMC üretim kapasitesi

TSMC üretim kapasitesini artırmak için 1000 kişiyi işe alacak. 5 nm konusunda yaşanan talep artışı, TSMC’nin aksiyon almasını gerektirdi.

TSMC üretim kapasitesini çalışanları ile artıracak

Tüm dünyada komponent ve donanım alanında ciddi bir stok sorunu yaşanıyor. Bu stok sorunu, fiyatlara da doğrudan yansıyor.

5 nm üretim sürecinde aksaklık yaşayan TSMC, çalışan sayısını artırarak talepleri karşılamayı hedefliyor. Aylık 60 ila 70 bin aralığında üretim yapan TSMC, bunu 120 bine çıkarmayı hedefliyor. Bunun için şirket, 5 nm üretim sürecinde çalışacak bin kişiyi işe alacak.

Stoklarda sorun yaşayan ve üretim süreci aksayan TSMC, 2021 yılındaki üretiminin yüzde 80’ini Apple’a ayırmış durumda. AMD ve Qualcomm gibi devlerde de sipariş alan TSMC, bu siparişlerin büyük bir çoğunluğuna olumlu yanıt veremiyor.

Özellikle de Snapdragon 888 ile 5 nm’ye gösterilen talep artışı, döküm yapan firmaların büyük rağbet görmesine neden oldu. Ancak firmalar da ham madde eksikliği ve böyle bir talep patlaması beklenmemesi nedeniyle duruma hazırlıksız yakalandı. Geleceğe yönelik ise TSMC 2023 yılında 3 nm üretim sürecine başlayacak. Son 12 aylık sürece hisse değeri yüzde 70 artış gösteren TSMC 560 milyar dolar değere ulaştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>