TSMC yenilenebilir enerji anlaması imzaladı

0

TSMC yenilenebilir enerji

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden TSMC yenilenebilir enerji anlaşması imzaladı. Bu anlaşmayla TSMC, çevreci bir strateji izleyecek.

TSMC yenilenebilir enerji için yatırım yapıyor

Yarı iletken sektöründe dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Tayvan merkezli TSMC, birçok teknoloji şirketi gibi yenilenebilir enerjiye yöneliyor. Bu amaçla TSMC, yeni bir iş birliğine de imza atmış durumda.

Danimarka merkezli rüzgar enerjisi şirketi Ørsted ile bir süredir görüşen TSMC, bu konuda resmi bir imza attı. Yapılan anlaşmayla birlikte TMSC Tayvan’da üçüncü deniz üstü rüzgar enerjisi santralinin tamamını satın aldı. Bu satın almayla birlikte 920 MW kapasitedeki santral, 20 yıl boyunca TMSC’nin sorumluluğunda olacak. Sözleşmeyle birlikte TMSC, sabit fiyat garantisi de aldı.

2018 yılında ihale kapsamına alınan ve 2026 yılında tam kapasite çalışması beklenen santral, TMSC’nin yenilenebilir enerji stratejisinde önemli bir adım oldu. Ayrıca santralin sabit fiyat garantisi olması da TMSC için ekonomik anlamda önemli bir getiri sağlayacak diyebiliriz.

Apple, Google, Microsoft ve Facebook gibi teknoloji devlerinin de yenilenebilir enerjiye ağırlık vermesi, bu alandaki rekabeti artırıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>