TSMC yonga üretimini azaltıyor

0

TSMC yonga

ABD ile Huawei arasında yaşanan gerginlik sonrasında TSMC yonga üretimini azaltıyor. TSMC’nin bu kararının arkasında ABD’den gelen baskılar yer alıyor.

TSMC yonga üretiminde düzenlemeye gidecek

2019 yılında Huawei ile Google arasında başlayan gerginlik, ABD ile Asya ülkeleri arasında adeta teknoloji savaşlarına dönüştü. Bu durum, büyük şirketler için üretim yapan firmaları da doğrudan etkiledi. Bu firmalardan sonuncusu da yonga üretimi yapan TSMC oldu.

Huawei çin 7 nm yonga üretimi yapan TSMC, ABD’den gelen baskılar nedeniyle üretimini azaltma kararı aldı. ABD’nin yabancı üreticiler için getirdiği, ürünlerde kullandıkları ABD malı oranı yüzde 10 üzerindeyse lisans alma zorunluluğu TSMC’nin 7 nm üretimini doğrudan etkiliyor. Yüzde 12 oranında ABD malı kullanan TSMC, bu nedenle üretimini azaltmaya karar verdi. Ancak şirketin ürettiği 10 nm ve 14 nm yongalarda bu oranın yüzde 10’un altında olduğu ve herhangi bir sorun olmayacağı vurgulandı.

TSMC’nin üretim konusundaki stratejisini değiştirmesi, Huawei’nin de yonga tedariğini doğrudan etkileyecek. TSMC yeni çözüm bulana kadar Huawei tedarik konusunda sorun yaşayabilir gibi görünüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>