Tüketiciler kişisel verilerini eskisi gibi paylaşmaya gönüllü değil

0

Yeni yürürlüğe giren mevzuat, tüketicilere kişisel verileri paylaşımı konusunda daha dikkatli olmaları yönünde harekete geçirmiş görünüyor

ABD’li tüketicilerin kişisel verilerini eskisi kadar paylaşmaya gönüllü olmadığı ortaya çıktı. Reklamcılık Araştırma Vakfı’nın (ARF) yaptığı araştırmaya göre, ABD’liler kişisel verilerini eskisi kadar gönüllü şekilde paylaşmak istemiyor.

ARF aynı araştırmayı bir yıl önce de yapmıştı. Bu yıl yürütülen çalışma ile karşılaştırıldığında ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: Geçen yıl tüketicilerin yüzde 41’i ev adreslerini paylaşmak isterken, bu oran bu sene yüzde 31’e düşüyor. Eşinin ismini vermek istemeyen tüketici oranı yüzde 41 iken bu sene yüzde 33’lük oran söz konusu. Benzer tablo e-posta adresi için de geçerli: Geçen yıl tüketicilerin yüzde 61’i e-posta adresini vermeye gönüllü iken bu yıl oran yüzde 54’e düşüyor.

Tüketiciler kişisel verileri karşılığında ne kadar istiyor?

Araştırmada tüketicilere kişisel verileri için ne kadar ödeme istedikleri de soruldu. Buna göre, tüketicilerin üçte birlik bölümü para istemezken, yaklaşık yüzde 50’si de 10 dolar altında bir rakama razı oluyor. Yüzde 13’lük kesim 11-20 dolar arası bir ücrete talep ederken, yüzde 4’lük bölüm ise yüzde 20’den fazla bir rakamın yeterli olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya ilişkin görüşlerini paylaşan ARF Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Paul Donato, “Tüketiciler bazı durumlarda kişisel verilerini paylaşmakta gönüllü olmuyor. Bu durumda, reklam endüstrisinin veri paylaşımını yararlarını anlatması ve buna uygun reklam üretmesi gerekiyor” dedi.  

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>