Tumblr asrın hatası olabilir mi?

0

yahoo tumblr marissa mayerYayınlandığı dönemde Facebook katili, Twitter katili, WordPress ve Blogger katili ve hatta özellikle hitap ettiği genç kitle nedeniyle en güzel aşkların katili olarak lanse edilen Tumblr, iki ayrı grup için “asrın hatası” unvanını hak ediyor. Bunlardan ilki, sarhoşken çektiği selfie fotoğrafları burada paylaşanlar. İkincisi ise Marissa Mayer yönetimindeki Yahoo.

Bundan yaklaşık iki yıl önce -tıpkı bugün olduğu gibi- zor bir dönemden geçen Yahoo, herkesi şaşırtan bir karar almış ve o dönem iyi bir ivme yakalayan Tumblr adlı popüler blog servisini 900 milyon dolar (masraflarla birlikte 1,1 milyar dolar) karşılığında bünyesine kattı.

Üstelik ödemenin 750 milyon dolarlık bölümü, Yahoo tarafından iyi niyet ödemesi olarak açıklandı. Diğer bir deyişle, o dönem asıl pazar değeri yaklaşık 200 milyon dolar olan Tumblr için Yahoo şirketin potansiyeli, hitap ettiği niş kitle ve finansal olarak hesaplanamayan diğer değerleri için 750 milyon dolarlık ek yatırım yaptı.

Tumblr bir milyar dolar eder mi?

Bu konuyla ilgili tartışmalar sona erecek gibi görünüyor. Yahoo’nun yıllık 10-K dosyasında, şirketin Tumblr değerinde 230 milyon dolar zarar yazdığı gözlerden kaçmadı. Üstelik şirketin raporunda, Tumblr’ın 2015 yılındaki 100 milyon dolarlık gelir hedefini ıskalaması nedeniyle geri kalan iyi niyet ödemesinin de zarar hanesine eklenme tehlikesi olduğu belirtiliyor.

Yine de umut ışığı sönmüş değil. BusinessInsider, mikro blog servisinin gelirlerinin halen yukarı doğru bir grafik çizdiğine dikkat çekiyor ve Yahoo’nun Tumblr’ı halen şirketin iyi durumdaki üç ana ürünü arasında saydığını hatırlatıyor. Ödemenin tamamının zaten yapılmış olması da, zarar yazılmasının finansal yükünü en aza indiriyor. Tumblr için 750 milyon dolarlık iyi niyetin tamamı zarar yazılsa da, değişen tek şey Yahoo’nun varlıklarının muhasebeleşmiş değeri olacak. Elbette bu durum, 750 milyon dolarlık iyi niyetin dev bir hata olduğu gerçeğinin üstünü örtmüyor. Yahoo bugünlerde düzenlediği yönetim kurulu toplantısı ile Marissa Mayer başta olmak üzere Yahoo’daki organizasyon şemasını tekrar gözden geçiriyor. Toplantıda Tumblr adının da sık sık geçeceğini tahmin etmek çok zor değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>