Türk girişimciler dünyaya Berlin’den açılıyor

0

Dünyaya açılma hedefi taşıyan Influanza ve LocalGuddy startupları, Avrupa’nın en gelişmiş girişimci ekosistemlerinden biri olan Berlin’de global rekabeti yaşayarak yeni iş fırsatları yakaladı. Berlin’de kullanıcı sayılarını iki katına çıkaran genç girişimciler yaptıkları sunumlarla melek yatırımcıların ilgisini de çekmeyi başardı.

BIC Angels’ın erken seviye hızlandırma programı BIC101’in Almanya’daki ilk temsilcileri de olan Influanza ve LocalGuddy’nin başarısında Rainmaking Loft’un yatırımcı ve Berlin ekosistemi networkü de önemli rol oynadı. Genç girişimciler Berlin’de hem startuplar ile ortak çalışmalar yaptı hem de Türkiye pazarını yabancı girişimcilere anlattı.

01 Eylül’de başlayan ve bir ay süren Berlin programı kapsamında Dr. Joachim Behrendt, BIC Angels Yatırım Direktörü Mehmet Akalın, Influanza kurucuları Sercan Lir, Selçuk Kızıltuğ ve LocalGuddy kurucularından Emre Semercioğlu Avrupanın en büyük etkinlikleri kapsamında yer alan Long Night of Startups ve Techstars Demo Day 2016 etkinliklerinde boy gösterdiler. Berlin ekosisteminin en köklü çalışma alanlarından Betahaus’da girişimci ve yatırımcılara kahvaltı daveti veren BIC Angels hızlandırma programı olan BIC101’i ve İstanbul girişim ekosistemini Berlin’de bulunan girişimcilere tanıttılar. Etkinlik kapsamında Influanza ve LocalGuddy’nin yaptığı sunumlar da büyük ilgi gördü.

Influanza kurucuları Sercan Lir ve Selçuk Kızıltuğ Berlin’deki deneyimlerini şu şekilde özetlediler: “Berlin, yeni ve global fikirler için harika bir başlangıç noktası. Influanza olarak, fikir aşamasından itibaren girişimimizi globale taşımayı hedeflemiştik. Bu doğrultuda Berlin bizim için kaçırılmaz bir fırsat oldu. Çok kısa sürede büyük yol kat etmiş olduk. Berlin’de sosyal influencerlar ve bloggerlar yeni influencer marketing fikirlerine çok açık olduğu için çok kısa sürede onların desteğini alarak büyümemizi gerçekleştirebildik. Berlin’e gelmeden önce yaptığımız pazar araştırmalarında birkaç rakibimizin olduğunu ve burada bir pazarın oluştuğunu biliyorduk. Global rekabete açık olmak bizi şimdiden daha güçlü kıldı. Edindiğimiz tecrübeleri diğer Türk startuplara aktararak başka girişimcilere de değer katmak istiyoruz.”

LocalGuddy kurucularından Emre Semercioğlu, “Berlin’de Avrupa’nın startup merkezinde 1 aylık süreç bizlere inanılmaz katkılar sağladı. Onlarca etkinliğe katılıp yatırımcılar ve girişimcilerle tanıştık, defalarca sunum yapma şansı yakaladık. Berlin’de Localguddy’nin temellerini attık. Bir aylık sürede kullanıcı sayımızı 2 katına çıkardık ve ciddi ilişkiler kurduk. Yeni hedefimiz Berlin’e gelen gezginlerin Localguddy’i deneyimlemesini sağlamak. Çünkü Avrupa turu yapan hemen hemen her gezginin yolu Berlin’den geçiyor ve biz onların Berlin’de Localguddy’den memnun kalmalarını sağlarsak kendi ülkelerine döndüklerinde de onlar birer Guddy olup tur yaratmak isteyebilirler. O yüzden Berlin bizim Avrupa yolundaki başlangıcımız için doğru şehir” açıklamasını yaptı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>