Techinside Google News
Techinside Google News

Türk girişimine Avrupa’dan birincilik ödülü!

Elektrikli araçların şarj sürelerini yoğun olmayan saatlere ayarlayarak CO2 emisyonlarını azaltan Akıllı Şarj Yapay Zekası girişimi Powea, EIT Jumpstarter 2023'te InnoEnerji kategorisinde 10.000 avroluk birincilik ödülüne layık görüldü

Bu yıl, EIT Jumpstarter programına Türk yenilikçilerin katılımı oldukça güçlü oldu ve yedi Türk ekip büyük finale kaldı. Birçok Türk girişimi birden fazla yarışma kategorisinde ilk üçe girmeyi başararak etkileyici bir tablo çizdi.

Bir Türk girişimi InnoEnerji kategorisinde ikinci olurken, başka bir Türk girişimi de EIT Kentsel Mobilite kategorisinde üçüncülük ve Yeni Avrupa Bauhaus kategorisinde ikincilik elde ederek dikkatleri üzerine çeken organizasyonlar oldular.

- Advertisement -

Powea temsilcisi Ali Kaya gündemi şöyle yorumladı; “Bu ödül Powea için son derece değerli çünkü fikrimizi başarılı bir işe dönüştürme yolunda önemli bir adımı simgeliyor. EIT Programında sağlam bir iş planına sahip olmanın en az iş fikrinin kendisi kadar önemli olduğunu öğrendik ve deneyimledik. Harika mentorlarımız sayesinde, diğer girişimlerin karşılaştığı zorluklarla yüzleştik ve daha hayata geçirilebilir bir girişim kurabilmek için zayıf yönlerimizi güçlendirdik. Artık şirketi yasal olarak kurmaktan sadece bir adım uzaktayız ve fikrimizi önümüzdeki aylarda İstanbul merkezli bir şirketle hayata geçirmeyi planlıyoruz. Elektrikli araç filosunun şarj operasyonlarında sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmak ve ilk iki yılda bir multimilyon dolarlık gelir elde etmek için kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz.”

Avrupa’ya destek olabilecek 27 inovasyon ödüllendirildi

Bu yılki EIT Jumpstarter Büyük Finali için yüzden fazla yenilikçi 30 Kasım 2023 tarihinde Atina’da bir araya geldi. Yenilikçilerin dokuz kategoride elliden fazla derin teknoloji inovasyonu sergilediği etkinlikte uzman jüri, en acil sorunlarından bazılarını çözmesi için Avrupa’ya destek olabilecek 27 inovasyonu ödüllendirdi.

EIT Topluluğu, Avrupa’da kurulan yeni girişimleri ve gerçekleştirilen inovasyonları her yıl EIT Jumpstarter Büyük Finali’nde takdir ediyor. Bu yıl toplam 52 takım dijital, gıda, sağlık, enerji, üretim, ham maddeler, kentsel hareketlilik, Yeni Avrupa Bauhaus’u ve Ukrayna’nın Yeniden İnşa Edilmesi olmak üzere toplam dokuz kategoride fikirlerini sergiledi. Tüm yenilikçiler, Batı Balkanlar, Baltık Bölgeleri ve Ukrayna dahil olmak üzere Orta, Doğu ve Güney Avrupa’da bulunan ülkelerden 30 Kasım’da çevrimiçi ve yüz yüze katılım sağladı.

Avrupa Komisyonu’nun Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten sorumlu Üyesi Iliana Ivanova şunları söyledi; “EIT Jumpstarter hızlandırma programı, erken aşamadaki yenilikçilere iş fikirlerini geliştirme ve piyasaya yeni ürünler sürme açısından yardımcı oluyor. Başta ödül kazananlar olmak üzere tüm katılımcıları içtenlikle kutluyorum. Fikirleriniz daha iyi ve daha yeşil bir gelecek inşa etmemize yardımcı olacaktır. Ukrayna’dan çok sayıda yenilikçinin olağanüstü kararlılığını görmek özellikle yüreklendirici. Batı Balkanlar’ın artan katılımı da Avrupa inovasyon ekosistemini güçlendirme ve birleştirme hedefimizle uyumlu olması açısından cesaret verici.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir