Türk girişimler ikinci çeyrekte 3,4 milyon dolar yatırım aldı

0

Yılında ilk yarısında 24 girişime melek ve girişim sermaye şirketlerinden yatırım geldi

Girişim analizi platformu Startups.watch tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de 2019’in ikinci çeyreğinde girişimler 12 yatırım turunda toplam 3,4 milyon dolar yatırım aldı. 2019 yılında ilk altı aya bakıldığında ise 24 girişim melek ve girişim sermayelerinden yatırım almayı başardı.

Startups.watch 2019 ikinci çeyrek sonuçlarını dün Workinton evsahipliğinde yapılan etkinlikte açıkladı. Compay, Kassa, Klonbiyotek, Kolay IK, Lifemote, Minoto, Paym.es, Playz, Price&me, Sertifier, Sopsy, Thread in Motion tohum ve sonrası yatırım alan girişimler olarak açıklandı.

Yatırım anlamında son 27 ayın en kötü çeyreği olduğu açıklanan etkinlikte Startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal “2019 ekme dönemi değil hasat dönemi oldu, yatırımlarda dibe vurduk ama İyzico, Foriba ve Paraşüt’ün satın alınması tüm ekosistem adına süper gelişmeler” ifadesini kullandı. 

Yatırımlardaki düşüşün ana sebebi olarak ise yeni fonların henüz kurulamamış olması ve eski fonların da ikinci fonlarını kurma çalışmalarının devam etmesi gösterildi.

Kurumların yatırım ilgisi devam etti

Girişim sermayesi yatırım fonlarının yaygınlaşması ile kurumlar yatırımlarda daha aktif rol almaya  geçtiğimiz çeyrekte de devam etti. Finberg’in Compay yatırımı, Maxis’in Kolay IK yatırımı, QNB Finansbank’ın Kassa yatırımı en dikkat çeken kurumsal yatırımlar oldu.  

Türkiye Avrupada ve Orta Doğuda düşüşte

Türkiye son 3 yıldır ilk defa hem Avrupa’da hem Orta Doğu’da melek ve girişim sermayesi yatırımları anlamında bir alt lige düştü. Avrupa’da 33 ülke arasında 26. sırada yer alırken,  Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 10 ülke arasında 7. sırada yer aldı.

Yurt dışı merkezli Türk girişimleri yatırım almaya devam etti

Yurt dışındaki Türk girişimcilerin kurduğu girişimler geçtiğimiz çeyrekte melek ve girişim sermayelerinden yaklaşık olarak 90 milyon dolar yatırım aldı. Blok-Z, Carbon Health, Firefly, Hazelcast, MenaPay, Naturansa, Pieligence, Wordego yurt dışı merkezli olup geçen çeyrek yatırım alan girişimler oldu.  

Şirket satın almaları tavan yaptı

Foriba, İyzico, Lala, Panaroma ve Paraşüt satışları, ODC Business Solutions’ın ikincil işlemi en dikkat çekici işlemler oldu. Bu satın almalar hem Revo Capital ve 212 gibi girişim sermayelerinin yeni fonlarını kurma, büyütme açısından başarı hikâyesi oldu.

Türkiye kadın girişimcilikte ortalamaların üzerinde

Etkinlikte kadın girişimcilikle ilgili rakamlar da paylaşıldı ve Türkiye’nin girişim ekosistemleri karşılaştırıldığında yüzde 14 ile Avrupa ortalamasının (yüzde 13) üstünde olduğu aktarıldı.

Yılın ikinci yarısı hareketli geçecek

Etkinlikte görüşlerini paylaşan Revo Capital Yönetici Ortağı Cenk Bayrakdar 2019 ikinci yarısının hareketli geçeceğini, portföylerindeki birçok girişimin büyük yatırımlar alacağını ve hatta yine satın almalar olabileceğini ifade etti. 

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>