Türk öğrenciler dünya birincisi oldu!

0

Türk öğrenciler, Finlandiya Eğitim Bakanlığı ve Helsinki Üniversitesi ortaklığında düzenlenen uluslararası proje yarışması Luma StarT’de 40’tan fazla ülkeden yapılan 500 başvuru arasında önce ilk 100’e, sonra ilk 10’a, sonra ilk 3’e girerek Finlandiya’ya gitti ve finalde de büyük bir başarı göstererek Dünya birincisi oldu! Türk ekibi ödülünü, Finlandiya Eğitim Bakanlığı genel müdürü Olli-Pekka Heinoen’in elinden aldı.

Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi ve Niğde Bilsem işbirliğinde uluslararası alanda başarı gösterme amacıyla kurulan #BilsemInternationalProjectTeam ekibi projelerde disiplinler arası eğitim yaklaşımı kullanarak çeşitli projeler geliştirdi.

BaretCare projesi ön plana çıktı!

Ekip öğretmenleri Süleyman Gezici, Ertugrul Özar, Cüneyt Akyol, Mehmet Ozel ve Osman Aydoğar ile birlikte öğrenciler Halil Ataberk Bakırcı, Abdullah OĞUL ve Ahmet Efe Bakırcı birlikte hazırladıkları “İşçiler İçin Modüler Akıllı Baret ve Takip Sistemi: BaretCare+” projesi ile yarışmada dünya 1.si olarak bizleri gururlandırdılar.

BaretCare projesi işçiler için tasarlanmış olan ve ısı-nem sensörü, gaz sensörleri ve en önemlisi GSM/GPS modülü içeren inovatif bir akıllı baret projesi. Bu proje sayesinde işçileri bulundukları ortamda anormal oranda sıcaklık, nem, ve zehirli gaz olması durumunda işçileri o ortamdan ayrılmaları için uyarıyor. Bunun yanında GPS özelliği sayesinde işçinin coğrafi konumunu tespit edip GSM modülündeki Sim kart sayesinde internete bağlanarak konum bilgisini gönderiyor. Son olarak gelen konumlar takip sistemindeki harita üzerinde anlık olarak takip imkanı sağlıyor.

Türkiye’de yaşanan maden kazalarından etkilenen ekip bu soruna bir çözüm olması amacıyla bu projeyi geliştirmişler. Nitekim geçtiğimiz yıllarda Siirt’te bir açık hava maden işletmesinde meydana gelen kazada toprak altında kalan 26 madencinin arama kurtarma çalışmalarının yaklaşık 1 ay sürmesi problemi açıkça ortaya koyuyor.

Problem tabanlı düşünme ve disiplinler arası yaklaşımını kullanan ekip uluslararası alanda büyük bir başarıya imza atmış oldular.

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>