Türk operatörler yatırıma hazır

0

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, çeyrek mali dönem raporlarını açıkladılar.

İkinci çeyrekte grup bazında son üç yılın en yüksek büyüme seviyesi olan yüzde 8,6’ya ulaşan Turkcell Grubu ikinci üç ayda 3 milyar 358 milyon TL gelir elde ettiğini vurgularken, yatırım oranını da %25’e çıkaracağını duyurdu. Yılın ilk 6 ayında ise Turkcell Grubu yüzde 8,4 büyüme ile 6 milyar 584 milyon TL ciroya, yüzde 5,7 artışla 2 milyar 31 milyon TL faiz ve vergi öncesi kara (FAVÖK) ve yüzde 30,8 FAVÖK marjına ulaştı. Turkcell’in 2016’nın ilk altı ayındaki Grup net kârı ise yüzde 14,7’lik artışla 979 milyon TL oldu.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Turkcell abonelerinin 4.5G’ye yoğun ilgisi nedeniyle grup operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı beklentisini yüzde 25’e çıkardıklarını söyledi. Terzioğlu, “2016 yılı için daha önce yüzde 20 olarak açıkladığımız grup operasyonel yatırım harcamalarımızın gelire oranı yılın ilk 6 ayında yüzde 23 olarak gerçekleşti. Yılsonu beklentimizi bu doğrultuda yüzde 25 olarak revize ettik. Bu karar ülkemize duyduğumuz güvenin ifadesidir” dedi. Turkcell’in revize kararı fazladan yaklaşık 700 milyon lira daha yatırım yapması anlamına geliyor.

Vodafone

Çeyrek yıl sonuçlarında bir dönem geriden gelen Vodafone, birinci çeyrek sonuçlarını yorumladığı basın toplantısında Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne odaklı stratejik yatırım programıyla 2016-17 mali yılının ilk çeyreğinde büyümesini sürdürdüğünü vurgularken 27 çeyrektir kesintisiz çift haneli büyüdüğünün altını çizdi.  Vodafone Türkiye’nin servis gelirleri, gerçekleştirdiği 4.5G yatırımları ile geçen yılın aynı dönemine göre %19,5 artış ile 1,9 milyar TL’ye yükseldi.

Vodafone Türkiye’nin toplam abone sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre 1,3 milyon net abone artışı ile 22,4 milyona yükseldi. Şirketin faturalı abone sayısı 10,2 milyona çıkarak toplam abone bazının %45,5’ine ulaştı.

Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla Yarına Hazırım Platformu’nu hayata geçiren şirket, kurumsal alanda istikrarlı büyümesini sürdürdü. Vodafone Türkiye, kurumsal segment toplam gelirlerini 2016-17 mali yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %28 artırdı.

Türk Telekom

Türk Telekom ise 2016 yılının ikinci çeyreğinde yüksek organik gelir büyümesi kaydetti. Grup gelirleri yıllık bazda %11,8 artarak 3,9 milyar TL oldu. Grup, toplam 450 bin net abone artışı gerçekleştirdi. Toplam abone sayısı 38,3 milyona ulaştı.

Türk Telekom’un 4.5G hizmetlerinin hayata geçmesi ile birlikte hızlanan mobil ve fiber yatırımlarının etkisiyle yatırım harcamaları da bir önceki yıla göre % 48 artışla 689 milyon TL olarak gerçekleşti.

Türk Telekom’un yeni nesil televizyon platformu Tivibu’daki içeriklerin geliştirilmesinin abone kazanımına olan pozitif etkisi bu çeyrekte de devam etti. Ev TV abone sayısı bir önceki çeyreğe göre 76 bin net artış ile yarım milyonu aşarak 544 bine, toplam TV abone sayısı ise 2 milyona ulaştı. Toplam Ev TV abone sayısı UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi spor paketlerinin lansmanı ve uydu platform hizmetinin başlamasının ardından iki katına çıktı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>