Türk savunma şirketleri dünyada ilk 100’de

0

dünyanın en büyük savunma şirketleri

Defence News tarafından hazırlanan dünyanın en büyük savunma şirketleri listesinde, Türk şirketler de kendisine yer buldu. İlk 100 şirketin listelendiği çalışmada, 4 Türk şirketi yer aldı.

Dünyanın en büyük savunma şirketleri listesi

Defence News, satışlardan elde edilen gelir kapsamında dünyadaki en büyük ilk 100 savunma şirketini listeledi. Geçtiğimiz yıl listede birinci sırada yer alan Lockheed Martin, 2018 listesinde de yerini korudu. Geçen yıla göre iki sıra yükselmeyi başaran Patriot HSS ise kendisine ikinci sıradan yer buldu.

Ülkemizin en büyük savunma şirketi olan Aselsan, listede 55. sırada yer aldı. Bunda, geçen yıla kıyasla gelirlerinin yüzde 19 oranında artması ve 1.4 milyar dolara ulaşması etkili rol oynadı. Listedeki bir diğer Türk şirketi TAI ise 1 milyar doların üzerinde geliriyle 64. sırada yer aldı. Ancak geçtiğimiz yıl 61. sırada yer alan TAI, düşüş yaşadı.

Toplamda 376 milyon dolar gelir elde eden Roketsan ise 98. sıradan, 96. sıraya yükselmeyi başardı. Listeye bu yıl ilk kez giren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ise Roketsan’ın hemen ardından 97. sırada yer aldı.

Listenin tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>