Türk şirketleri “korunmak” istemiyor

0

Kaspersky Lab’ın anketine göre finansal işlemlerin güvenliği şirketler için yüksek öncelik taşımaya devam ediyor. Şirketlerin üçte biri (yüzde 34) bu bilgiler için koruma kullanmanın önümüzdeki yılın en önemli üç BT yönetimi önceliğinden biri olacağını söylüyor. Dünyada katılımcıların neredeyse yarısı ise şirketlerinin finansal işlemler için daha fazla güvenliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Türkiye’de bu oran yüzde 55’e çıkıyor.

Daha büyük şirketlerin en iyi güvenlik teknolojilerine yatırım yapmaya daha istekli olduğu görülüyor: Dünyada ve Türkiye’de 5 binden fazla çalışanı bulunan şirketlerin yüzde 64’ü birinci sınıf bir güvenlik hizmetine yatırım yapmaya hazır olduğunu belirtiyor, ancak küçük şirketlerde bu oran yüzde 48.

Korkular gerçeğe dönüştü, ödeme verileri çalındı

Ankette ayrıca siber suçluların şirketlerden ne sıklıkta finansal veri çaldığı da belirtiliyor; siber saldırılarda verilerini kaybeden şirketlerin dünya çapında yüzde 33’ü, Türkiye’de ise yüzde 36’sı ödeme verilerinin çalındığını itiraf etmiş. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 42’si bunun kaybedilebilecek muhtemelen en kötü veri türü olduğunu düşünmekte. Korkuları gerçeğe dönüşmüş. Kaspersky Lab uzmanları yakın zamanda, dolandırıcıların müşterilerinin finansal verilerini ele geçirdiği ve sadece bir haftalık bir süre zarfında bankadaki hesaplardan yarım milyon Euro’dan fazla para çaldığı büyük bir Avrupa bankasının müşterilerini hedefleyen bir dolandırıcılık kampanyası keşfetti.

Günümüzde şirketler için ayrıca çok platformlu korumanın göz önünde bulundurulması da önemli. Ankete göre dünyada şirketlerin yüzde 43’ü, Türkiye özelinde ise yüzde 51’i mobil cihazlarda hassas işlemler gerçekleştirmek istiyor.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>