Türk startup Microsoft’un himayesinde

0

Yerli ve milli sağlık uygulaması FitWell’in büyüme grafiğinde yeni bir kırılıma gelindi; Türk startup Microsoft Ventures Hızlandırma Programının bir parçası oldu. Bu programa katılan ilk Türk girişim olma özelliğini taşıyan FitWell, Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın Cumhurbaşkanlığı temasları kapsamında gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde tanıştığı 3 Türk girişimden biriydi.

Microsoft’un hızlandırma programı katılım karşılığında hisse (equity) almıyor oluşu startup’lar için bir avantaj oluşturuyor. Ayrıca Microsoft ekosistemindeki en güncel teknolojiler ve mentor ağı, FitWell ve hızlandırma programına giren diğer girişimlerin büyümesine katkı sağlıyor.

FitWell yapay zeka için çalışacak

Microsoft Ventures Hızlandırma Programına dünyanın bir çok yerinden 400’e yakın girişim başvuruyor ve katılımcılar zorlu bir eleme sürecinden geçiyorlar. Tüm süreçleri başarıyla geçen ve Türkiye’den programa seçilen ilk girişim olan FitWell’in teknik ve yönetim kadrosu, Londra’da 4 ay sürecek yoğun bir eğitim ve çalışma sürecine dahil olacak. FitWell, Ocak ayında Türkiye’ye gelen ve Cumhurbaşkanlığı ile temaslarda bulunan Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın tanıştığı 3 Türk girişimi arasında yer aldı.

Satya Nadella ile gelecek planlarını paylaşan FitWell kurucusu ve CEO’su Barış Özaydınlı, programa kabul edilmekten dolayı duydukları memnuniyeti ve bu fırsatı etkili biçimde değerlendirerek uluslararası büyümelerini hızlandırmayı hedeflediklerini belirtti. FitWell CTO’su Ahmet Taha Şakar ise uygulama kullanıcılarına daha akıllı bir mobil koçluk deneyimi sunmak için geliştirdikleri ‘makine öğrenmesi’ (machine learning) ve yapay zeka konularında bu heyecan verici fırsattan faydalanacaklarını belirtti.

Mobil platformlarda çalışan FitWell uygulaması, kullanıcılarına fit ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için kişisel koçluk yapıyor. Kullanıcılar, ‘Zayıfla ve Yağ Yak’, ‘Esnek Ol Fit Görün’, ‘Kuvvetlen’ gibi hedeflerin yanı sıra mevsimlere özel veya tematik, bölgesel programları kullanabiliyorlar. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programları, kullanıcının tercihlerini öğrenerek ve performansını takip ederek sürekli yenileniyor ve kullanıcıyı motive ederek belirli sürede hedefine ulaşmasını sağlıyor. Beslenme uzmanları ve milli sporculardan oluşan eğitmen kadrosunun yanı sıra etkili bir yazılım geliştirme ekibi, uygulamayı sürekli olarak güncelliyor ve yeni teknolojik özellikler ekliyor.

Büyük yatırımlar ve işbirlikleri kapıda

Türkiye’den ilk defa FitWell’in katılacak olduğu ve 7 Mart’ta başlayan Microsoft Ventures Hızlandırma programı 4 ay sürecek. 30 Haziran’da Londra’da düzenlenecek demo gününde mezunlar dünyanın farklı yerlerinden 500’e yakın seçkin yatırımcı, risk sermaye şirketi ve sektör liderine sunum yapacaklar. Program süresince birçok değerli mentor, servis sağlayıcı ve teknoloji destekçisiyle işbirliği yapma fırsatı bulacak girişimler aynı zamanda 3 sene boyunca 500,000$ değerinde Microsoft Azure kredisi ve birçok teknolojiyi ücretsiz kullanma hakkı kazanıyor. Programın en önemli özelliklerinden biri diğer hızlandırma programlarının aksine girişimlerden hisse talep edilmiyor olması. Programın önemli bir başarı ortalaması söz konusu. Mezun girişimlerin %82’si sonraki aşamada yatırım almayı başarmış; aldıkları toplam yatırım ortalama 4.6 milyon $ civarında bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>