Türk Telekom 175. yaşını kutladı

0

TurkTelekom_175Devletin zirvesine ev sahipliği yapan etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, devlet erkânının önemli temsilcilerinin yanı sıra, eski bakanlar, Türk Telekom’un geçmiş dönem yöneticileri, çalışanları, çok sayıda bürokrat ve gazeteci katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada Türk Telekom Grubu’nun 175 yıllık geçmişiyle Türkiye iletişim tarihindeki önemine dikkat çekerek, Türkiye’nin iletişim altyapısına ve dijital dönüşümüne katkılarından dolayı teşekkür etti.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri ise törende yaptığı konuşmada Türkiye sevdasını ve bu ülkeye yatırım yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek “Tam 10 yıl önce, Oger Telekom olarak Türk Telekom’un özelleştirme ihalesini kazandığımızda, Türkiye tarihindeki en prestijli ve en büyük özelleştirilmiş şirketi işletecek olmanın doğru bir karar olduğunu biliyordum. Türk Telekom’un ilk halka arzında yakaladığı büyük başarının ardından bu kararın ne kadar doğru olduğu görüldü. Türk Telekom, yaptığımız büyük yatırımlar sayesinde internet ve iletişim sektörüne liderlik ediyor. Türkiye’nin telekomünikasyon altyapısına yapılan toplam yatırımın yüzde 50’sinden fazlasına karşılık gelen bu yatırımlar, bu yılın sonunda 22 milyar TL’ye ulaşacak.” dedi.

“Türkiye’nin teknolojik ve inovatif gücüyüz”

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan ise Türkiye’yi en son teknolojilerle donanmış, akıllı ve çığır açıcı bir dijital ortama dönüştürmeyi hedeflediklerini belirterek “Türk Telekom, ses hizmetlerinden genişbanta, fiberden IPTV’ye, uçtan uca kurumsal çözümlerden, son olarak akıllı şehir uygulamalarına kadar, iletişim ve teknoloji alanında daima yeni ve cesur atılımlara öncülük eden teknolojik ve inovatif bir güç.” yorumunu yaptı.

Rami Aslan, 2015 yılının sonuna kadar Türkiye’ye 22 milyar TL yatırım yapmış olacaklarını belirterek, “Bu, sektöre yapılan en büyük yatırım olmasının yanı sıra gelir akışları karşılaştırıldığında Avrupa, Orta Doğu ve Çin dışında Asya’daki en büyük yatırım miktarı. Başka bir ifade ile; bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla 6.500 okul, 16.000 km otoban ve 3 Boğaz köprüsü inşa edebilirsiniz.”

“4G Türk Telekom’un güçlü ve yaygın fiber altyapısı üzerinde hayata geçecek”

4G için tüm enerjileriyle hazır olduklarını ifade eden Aslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece ülkenin en gelişmiş ve kaliteli 4G ağını değil, dünyadaki tüm benzerlerini kalite ve dayanıklılık yönünden geride bırakacak bir 4G ağını oluşturup, geliştireceğimizin sözünü vermek isterim. Geçtiğimiz günlerde mobil operatörümüz Avea ile gerçekleştirdiğimiz 4G hız testlerinde 3.6 Gbps hıza ulaşarak bunu ispatladık. Türkiye’de bir hız rekoruna daha imza attık. 5G için ise, dünyanın saygın ve önde gelen küresel kuruluşlarıyla çalışmaya başladık bile.”

İnternet aboneliği bulunmayanlara ücretsiz internet

Türk Telekom Grubu olarak yatırımlarını sürdürdüklerini ifade eden Aslan konuşmasında özel bir duyuru da yaptı. Bugüne kadar evine internet bağlatmamış herkese iki yıl boyunca interneti ücretsiz sunacaklarını açıklayan Aslan, buradaki paketin 4 GB kotalı 4 Mbps hızındaki tarife olacağını belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>